Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Barmě došla trpělivost? Armáda likviduje muslimské vesnice, varuje HRW

Barmské hlavní město Neipyijto
Barmské hlavní město Neipyijto
Foto: Reprofoto YouTube

Neipyijto - Podle Human Rights Watch bylo v pěti vesnicích, které v Barmě obývá muslimská menšina Rohingů, tento měsíc zničeno 1250 budov. Podle vlády lidskoprávní organizace událost zveličuje.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace.

HRW odkazuje na nejnovější satelitní snímky s vysokým rozlišením z Arakanského státu, který obývají Rohingové. Rozsah škod je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Minulý týden snímky zaznamenaly na 430 zničených domů. HRW již vyzvala barmskou vládu a OSN, aby začaly situaci nezávisle vyšetřovat, uvedla agentura AP.

Mluvčí barmského prezidenta Zo Tchej nařkl mezinárodní média z toho, že situaci v Arakanském státě překrucují. V této oblasti, která leží nedaleko hranic s Bangladéšem, bylo minulý měsíc zabito nejméně devět policistů. Barmská vláda tam po útocích na policisty podnikla rozsáhlé vojenské operace.

Vláda přiznala, že během těchto operací použila bitevní vrtulníky. Podle zpravodajského serveru BBC ale úřady z ničení domů viní radikální příslušníky rohingské menšiny, jejichž cílem je prý "přitáhnout mezinárodní pozornost".

Minulý týden v pátek OSN upozornila na zhoršující se situaci v oblasti, kde Rohingové žijí. Desetitisíce lidí během bezpečnostních operací utekly ze svých domovů.

Témata:  Barma Human Rights Watch muslimové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.