Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poprask v Jižní Koreji: Prokuratura nařídila razie v Samsungu a NPS

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejští prokurátoři nařídili razii v kancelářích Samsung Group a ve státním penzijním fondu NPS. Zátah souvisí s korupčním skandálem kolem prezidentského úřadu.

Prokurátoři vyšetřují, zda prezidentka Pak Kun-hje tlačila fond NPS k podpoře loňské fúze firem Samsung C&T a Cheil Industries. Na oplátku prý kamarádka prezidentky Čche Son-sil získala od Samsungu finanční výhody, uvedla BBC.

Spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries se uskutečnilo navzdory odporu ze strany investorů, kteří tvrdili, že fúze poškodí menšinové akcionáře. Fond NPS vlastní podíly v obou podnicích a jeho souhlas byl pro realizaci fúze klíčový.

Samsung údajně výměnou za prezidentčinu podporu fúze poskytl 2,8 milionu eur podniku, jehož spoluvlastníky jsou Čche a její dcera.

Prokuratura již v neděli prezidentčinu kamarádku obvinila na základě podezření, že zneužívala vztahu s hlavou státu k vlastnímu obohacení.

Témata:  Jižní Korea Samsung Pak Kun-hje 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.