Washington – Postoj nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v otázce Sýrie se může jednoduchým obratem změnit na velmi nebezpečný a nemorální přístup. Varuje před tím americký server Boston Globe.
V nedávném rozhovoru pro The Wall Street Journal Trump potvrdil pozici, kterou opakovaně vytyčovat během kampaně - že Spojené státy by měly spolupracovat se syrskou vládou a jejím ruským spojencem proti Islámskému státu. „Sýrie bojuje ISIS, a my se musíme zbavit ISIS," argumentoval.
Trumpova formulace může podle serveru pro některé znít jako uspokojující plán reálné politiky - nepřítel mého nepřítele je můj přítel. „Ale ignoruje fakt, že nepřítel - Islámský stát nebo ISIS - je již na ústupu. Američany podporovaná koalice se snaží získat poslední hlavní pevnost teroristické skupiny v Iráku – Mosul. Dobyta by mohla být v době, kdy Trump nastoupí do funkce. Jestli se IS udrží ve městě Rakka, jeho de facto hlavním městě v Sýrii, je nejasné," připomíná Boston Globe.
Navíc toto tvrzení předpokládá, že se syrský prezident Bašár Asad a ruský prezident Vladimir Putin zaměřují na boj proti teroristům, zatímco jejich hlavním cílem se zdá být Američany podporovaná opozice vůči Asadově režimu.
„Opozice podporovaná Obamovou vládou je stěží dokonalá. V zájmu přežití, a protože jsou si ideologicky blízcí, se někteří rebelové již spojili s al-Káidou. Ale brát syrskou vládu jako záštitu proti terorismu je nebezpečná hra. Země je na americkém seznamu státních sponzorů terorismu od vzniku seznamu, tedy od roku 1979," připomíná server.
Podpora Asada tedy znamená přechod od dlouholetých spojenců, což by mohlo mít podle serveru vlnový efekt v celém regionu. „A znamená to podporovat diktaturu, která je naprosto v rozporu s americkými hodnotami. Assad říká, že jeho vláda musí pokračovat v čištění města Aleppo, i když kvílící rodiče vytahují mrtvé děti z trosek a osiřelé děti dýchají kyslíkovými maskami mezi vzdechy smutku," nastiňuje situaci Boston Globe.
Připomíná také, že minulý týden Rusko začalo nový útok v Sýrii - a to jen několik hodin poté, co Trump a Putin mluvili o společném boji proti teroru. Jeden nálet podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) zasáhl nemocnici.
Senátor John McCain vydal ostré pokárání, ve kterém uvedl, že Putin „se vrátil Bašáru Asadovi a jeho barbarskému boji proti syrskému lidu." Ministr zahraničí John Kerry v minulosti navíc tvrdil, že by měl být Asad vyšetřován za válečné zločiny.
„V Sýrii neexistují žádné jednoduché odpovědi, zmítá jí jeden z nejvíce matoucích a velmi hrůzných konfliktů ve světě. Ale je jasné, že Trumpova odpověď je špatná. Budoucnost Sýrie by měla být rozhodnuta u konferenčního stolu v Ženevě, ne v ulicích Aleppa. Spojené státy uvedly, že Asad nemůže hrát žádnou roli v poválečné Sýrii. Pokud Trump tuto podmínku opustí, donutí Západ vyjednávat z pozice slabosti," varuje server.
Témata: Donald Trump, Sýrie, Bašár Asad
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10
18. listopadu 2024 9:20
16. listopadu 2024 13:28
16. listopadu 2024 11:14