Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež se vydá do tábora Moria na ostrově Lesbos, potká se s uprchlíky

Papež František přiletěl na ostrov Lesbos za uprchlíky
Papež František přiletěl na ostrov Lesbos za uprchlíky
Foto: Profimedia

Lesbos – Na ostrov Lesbos se dnes vydá nejvyšší představitel katolické církve. Papež František má v plánu navštívit tábor Idomeni.

Spolu s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a s arcibiskupem aténským Hieronymem II. se papež pozdraví s asi 250 běženci v táboře Moria a s osmi z nich poobědvá. Všichni tři církevní představitelé také podepíší společnou deklaraci.

Na letišti v Mytiléně papeže přivítá řecký premiér Alexis Tsipras, který bude Františka během jeho pětihodinové návštěvy doprovázet. Na závěr cesty papež na letišti uctí minutou ticha a modlitbou památku běženců, kteří plavbu z Turecka do Řecka nepřežili.

Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I jeho první cesta mimo Řím po nástupu do úřadu v roce 2013 byla spojena s uprchlíky. Vedla na sicilský ostrov Lampedusa, přes který také připlouvají do Evropy tisíce migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie.

Na ostrově Lesbos nyní žije asi 4100 uprchlíků a v celém Řecku je na 53.600 běženců, kteří se tam nahromadili poté, co jim země na takzvané balkánské trase uzavřely přechod přes svá území.

Témata:  Papež František uprchlíci Řecko

Související

Aktuálně se děje

24. března 2026 5:00

Počasí o víkendu: Ochladí se, místy i zaprší

Březnové počasí v České republice nadále potvrzuje svou pověst proměnlivého období. Podle nejnovějších dat ČHMÚ.cz nás čeká víkend ve znamení velké oblačnosti a teplot, které se budou držet v poměrně úzkém rozmezí. Jaro se sice hlásí o slovo, ale zimní doplňky ještě rozhodně neschovávejte, zejména pokud se chystáte do vyšších poloh.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy