Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do kuvajtského parlamentu se vrací opozice včetně islamistů. Čekají zemi konflikty?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kuvajt - Ve včerejších parlamentních volbách v Kuvajtu zabodovala opozice. Získala téměř polovinu křesel (24 z 50), což budí obavy z nových konfliktů a politických obstrukcí.

Asi polovička opozičních poslanců patří k islamistům, ať jde o Muslimské bratrstvo či salafisty. Mezi novými tvářemi je jediná žena a počet šíitů klesl z devíti na šest. Asi třetina poslanců jsou nováčci.

Uskupení opozičních islamistů, liberálů a nacionalistů se zúčastnila sobotního hlasování poté, co práci parlamentu po čtyři roky bojkotovala na protest proti změně volebního zákona.

Samotné volby a návrat opozice poznamenala skutečnost, že v předchozích měsících musela vláda snižovat dotace a přijímat úsporná opatření kvůli poklesu příjmů, zaviněných poklesem cen ropy na světovém trhu.

Volbám přecházelo rozpuštění parlamentu v polovině října kvůli revoltě poslanců, pobouřených zdražením dotovaného benzinu, což bylo i hlavní téma volební kampaně.

Témata:  Kuvajt muslimové

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy