Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bohatý Kuvajt se topí v politické krizi. Emír rozpustil parlament

Kuvajt
Kuvajt
Foto: Pixabay

Emír Kuvajtu Mišal Ahmad Džábir Sabáh v pátek rozpustil parlament a převzal jeho pravomoci necelých šest týdnů po parlamentních volbách. Informovala o tom agentura AFP.

Podle kuvajtské státní tiskové agentury KUNA emír nařídil rozpuštění národního shromáždění a pozastavil plnění některých článků ústavy na dobu nejvýše čtyř let. Rada ministrů pod jeho vedením převzala pravomoci, které byly dříve svěřeny parlamentu.

Emír uvedl, že cílem jeho kroku bylo zabránit některým poslancům ovlivňovat jeho pravomoci a odstranit překážky, které mu bránily v sestavení vlády.

Ve svém projevu vysílaném národní televizí prohlásil, že čelili problémům a překážkám, které nelze tolerovat. Někteří poslanci podle něj překročili meze, když zasahovali do jeho pravomocí při výběru korunního prince.

Volby se konaly na začátku dubna a první zasedání parlamentu bylo naplánováno na pondělí. Někteří poslanci však odmítli být součástí vlády. Kuvajtská ústava vyžaduje, aby alespoň jeden poslanec vykonával povinnosti ministra, dokud nebude vytvořena vláda. Jmenovanému premiérovi se však nedařilo přesvědčit žádného z poslanců.

Politolog Badl al-Seif z Kuvajtské Univerzity označil kroky emíra Mišala na sociálních médiích za "historické". Podobné události se v historii moderního Kuvajtu odehrály pouze v letech 1976 a 1986.

Kuvajt, bohatý ropný stát v Perském zálivu, zažívá časté politické krize. Dochází k rozepřím mezi zvolenými zákonodárci a členy vládního kabinetu, které jmenuje vládnoucí rodina Sabáhovců. I přes parlamentní systém má vládnoucí rodina silný vliv na politiku, což komplikuje schválení reforem a diverzifikaci hospodářství závislého na ropě. 

Témata:  Kuvajt

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy