Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrt Castra ještě víc rozdělila Venezuelu. Urna s popelem diktátora se vydá na cestu po Kubě

Fidel Carsto zachycen v rozhovoru s univerzitním studentem
Fidel Carsto zachycen v rozhovoru s univerzitním studentem
Foto: cubadebate.cu

Havana/Caracas - Kuba chystá smuteční obřady po úmrtí bývalého komunistického vůdce Fidela Castra. Jeho skon má velký ohlas ve Venezuele, kde vláda truchlí, zatímco opozice jásá nad odchodem muže, jehož považují za diktátora.

Podle oficiálního kubánského listu Granma se lidé budou moci rozloučit se zesnulým v několika etapách a při různých příležitostech před vlastním pohřbem, kterým příští neděli vyvrcholí devítidenní státní smutek.

Fidel Castro byl už v sobotu zpopelněn a ve středu urna s popelem vyrazí napříč zemí. Trasa bude v opačném sledu kopírovat cestu, kterou Fidel Castro absolvoval během svého revolučního tažení ze Santiaga de Cuba do Havany v roce 1959. Putování urny skončí v sobotu příjezdem do Santiaga de Cuba, kde se uskuteční další mše. Pohřeb se bude konat v neděli ráno na hřbitově Svaté Ifigenie v Santiagu de Cuba.

Kuba a Venezuela, dvě levicové latinskoamerické země, se staly blízkými spojenci v době, kdy byl venezuelským prezidentem Castrův mladý chráněnec Hugo Chávez. Jejich přátelství promazávaly štědré dodávky venezuelské ropy na Kubu výměnou za tisíce kubánských lékařů, sportovních trenérů a bezpečnostních poradců.

Ovšem tato životně důležitá ekonomická transfuze, v jejímž rámci Venezuela denně posílala na Kubu zhruba 100.000 barelů ropy, se v posledních letech přiškrcuje kvůli brutální ekonomické krizi, v níž se Venezuela zmítá.

Chávezův nástupce Nicolás Maduro se zdál být dost zaskočený, když Raúl Castro pokládaný za pragmatika v roce 2014 oznámil, že usiluje o vylepšení vztahů se společným kubánsko-venezuelským "imperialistickým nepřítelem" - Spojenými státy.

Na veřejnosti ale vláda země žádné trhliny ve vzájemných vztazích nedává najevo a prezident Maduro byl v sobotu jedním z prvních státníků, kteří na úmrtí Fidela Castra reagovali. V oficiálním prohlášení označil zesnulého kubánského vůdce za "živoucí legendu" a Venezuela vyhlásila třídenní smutek, v jehož rámci byl v Caracasu mimo jiné zrušen i hudební festival a televize odvysílá speciální pořady o Fidelu Castrovi.

Venezuelská opozice ovšem po smrti 90letého Castra netruchlí, a pokud roní nějaké slzy, jsou známkou radosti. Celá Jižní Amerika se v poslední době posouvá napravo po desetiletí silného levicového bloku. Opozice usiluje o sesazení neoblíbeného Madura prostřednictvím referenda. A někteří aktivisté pokládají smrt Fidela Castra za příznivé znamení.

"Rozhodně zažíváme změnu jedné éry, diktatura umírá," napsal na twitteru opoziční poslanec Juan Guaidó. Zastánci tvrdé opoziční linie jsou přesvědčení, že Havana posílala do Caracasu příkazy, a lamentují nad nedostatkem jídla, léků a základních životních potřeb, který změnil jejich zemi na "Kubazuelu".

Témata:  Fidel Castro Kuba Venezuela

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.