Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agentura GSA přinesla Česku 800 milionů korun, navigační systém Galileo je připraven ke spuštění

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Působení Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA) v Praze přineslo za poslední čtyři roky české ekonomice zhruba 800 milionů korun. Z projektu těží řada českých firem.

Agentura GSA se přestěhovala do Prahy v roce 2012 z Bruselu. Hlavním cílem GSA je zajistit, aby evropské programy satelitní navigace, Galileo a EGNOS, vyhovovaly potřebám uživatelů po celém světě a měly ekonomický a sociální přínos.

"Od přestěhování sídla GSA do Prahy před čtyřmi lety vzrostl její celkový přínos pro českou ekonomiku na více než sedm milionů eur ročně, tedy téměř 200 milionů korun," řekl výkonný ředitel GSA Carlo Des Dorides.

Podle odhadu vládního zmocněnce pro spolupráci s GSA a viceprezidenta Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Dobeše je ekonomický přínos agentury ještě vyšší.

Představitelé GSA připomněli, že raketa Ariane 5 vynesla 17. listopadu na oběžnou dráhu Země čtyři družice satelitního systému Galileo. Podle Doridese je systém připraven ke spuštění.

Počet českých podniků žádajících o evropské peníze na výzkum a vývoj satelitní navigace, a s tím objem peněz pro české firmy od Evropské komise, se od přestěhování sídla GSA do Prahy téměř zdesetinásobil.

Témata:  Galileo navigační systém GSA firmy

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.