Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolumbijský Senát schválil mírovou dohodu s FARC

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Kolumbijský Senát v úterý večer schválil novou mírovou dohodu vlády a povstalců z FARC. Dokument dnes projednají poslanci. Původní dohoda byla podepsána letos 26. září, voliči ji ale 2. října v referendu odmítli jako příliš shovívavou k rebelům.

Pro dohodu, která má ukončit půlstoletý konflikt v zemi, hlasovalo 75 zákonodárců, proti nebyl žádný.

Dohodu podepsala vláda a povstalci minulý čtvrtek v metropoli Bogotě. Devadesát dní poté, co ji obě komory Kongresu schválí, má začít odzbrojování povstalců. Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží.

Původní dohodě předcházela čtyřletá jednání v Havaně. Odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribe, se nelíbilo zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života. Vadí jim ale i nová smlouva, která se podle nich jen málo liší od první.

Témata:  Kolumbie FARC

Související

Aktuálně se děje

10. srpna 2025 9:07

Nebezpečí už nehrozí. Policisté zastřelili uprchlého lva v obci u Prahy

Drama se v sobotu odehrávalo ve středočeské Zvoli nedaleko Prahy. Chovateli tam utekl lev a zaútočil na něj. Uprchlé zvíře nakonec zastřelili policisté s dlouhými zbraněmi. O incidentu informoval web novinky.cz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy