Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU je rozdělena. Lidé se bojí, nahrávají tak populistům, ukázal průzkum

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Berlín - Podle dnes zveřejněného průzkumu Bertelsmannovy nadace je strach z negativních dopadů globalizace jedním z důležitých důvodů příklonu evropských voličů k pravicově populistickým stranám. V názoru na globalizaci jsou občané EU rozděleni na dva tábory.

Zatímco 55 procent obyvatel zemí EU vnímá stále více se propojující svět jako šanci, 45 procent ho považuje především za ohrožení. Proti globalizasi jsou starší lidé a osoby s nižším vzděláním.

Za ohrožující vnímá globalizaci 78 procent příznivců německé Alternativy pro Německo, 76 procent voličů francouzské Národní fronty a 69 procent přívrženců rakouských Svobodných.

Téměř polovina lidí (47 procent), kteří mají z globalizace obavu, by hlasovala pro vystoupení své země z EU. Největší podíl lidí, kteří vnímají globalizaci jako šanci, vykazuje paradoxně Británie (64 procent), jejíž občané se v červnovém referendu rozhodli pro brexit. Na opačném konci je Rakousko (45 procent).

"Nesmíme usilování o přízeň ustaraných občanů přenechat jen populistům. Etablované politické strany musí do své práce strach z globalizace také začlenit," je přesvědčen šéf Bertelsmannovy nadace Aart De Geus.

Témata:  EU průzkumy

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:32

Velitel NATO bez servítek prozradil, jak je na tom Evropa vojensky oproti USA a Rusku

Evropa se nachází ve zlomovém bodě, pokud chce zůstat konkurenceschopná v moderních zbrojních závodech, varoval admirál Pierre Vandier, nejvyšší velitel pro transformaci NATO. Podle jeho názoru musí Evropa snížit byrokracii, zvýšit rizikovost svých investic a výrazně navýšit výdaje na obranu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy