Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sblížení s Ruskem nebude? Kongres chce bojkotovat Trumpovy plány

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Washington – Nově zvolený americký prezident Donald Trump sice mluvil o sbližování s Ruskem a budováním lepších vztahů, dnešní rozhodnutí Sněmovny reprezentantů Spojených států však tyto jeho snahy může značně zkomplikovat.

Sněmovna dnes schválila návrh zákona o činnosti zpravodajských služeb, jehož úkolem je čelit politickým vlivům Ruska ve světě. Podle agentury AP může jít o rozhodnutí, které je v rozporu se slibem Trumpa zlepšit vztahy USA a Ruska.

Návrh podpořili stoupenci obou politických stran – pro bylo 390 poslanců, proti jen 30. Devadesát tři stránek dlouhý dokument, který se zabývá ohrožením USA, má i tajnou přílohu. Materiál, který bude projednávat také Senát, počítá s vytvořením mezirezortního týmu k potlačení ruských pokusů „vyvíjet skrytý vliv na státy a vlády".

Úkolem týmu bude odhalovat skrytý vliv Ruska na jiné země, včetně šíření lživých informací a korupce. Má se zabývat i porušováním lidských práv, včetně atentátů, které provádějí bezpečnostní služby Ruska či jeho spojenců.

Už v říjnu Spojené státy obvinily ruské hackery, že se nabourali do webových stránek amerických úřadů a e-mailů Demokratické strany ve snaze ovlivnit americké prezidentské volby. Rusko obvinění odmítá.

Témata:  USA Donald Trump Rusko

Související

Aktuálně se děje

28. prosince 2025 14:07

Naštěstí to nikdo neviděl. Veronika Žilková popsala trapas

Veronika Žilková je důkazem, že zamilovaní lidé občas dělají věci, které by jinak nedělali. Po Vánocích vyrazila se svým současným partnerem Ivanem Hubačem na dobrodružství v karavanu. Celé to ale začalo dost neslavně, což sama herečka přiznala na sociální síti.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy