Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadné zmizení letu MH370 dosud nevyřešeno. Příbuzní pasažérů odjeli pátrat do Afriky

Ostrov Reunion, na kterém byly pravděpodobně nalezeny trosky letu MH370
Ostrov Reunion, na kterém byly pravděpodobně nalezeny trosky letu MH370
Foto: Google Earth

Antananarivo - Příbuzní cestujících z malajsijského letu MH370, které se před více než dvěma lety ztratilo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, odjeli na Madagaskar. Chtějí tam požádat o pomoc při pátrání po troskách stroje.

Věří, že by hledání u východoafrických břehů mohlo přispět k objasnění záhadného zmizení boeingu. Informovala o tom dnes agentura AP.

V letadle bylo 239 lidí a všechny trosky, o kterých se předpokládá, že patří zmizelému letadlu, byly doposud nalezeny ve východní Africe. Do madagaskarské metropole Antananarivo přicestovalo v sobotu šest rodinných příslušníků obětí. Ve skupině, která si říká Voice 370, jsou tři lidi z Malajsie, dva z Číny a jeden z Francie. Cestu podnikají na vlastní náklady a na ostrově setrvají do 11. prosince.

Vyšetřovatelé se domnívají, že stroj společnosti Malaysia Airlines spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale nenašly. Pátrání po troskách na mořském dně má skončit začátkem příštího roku - pokud do té doby nedojde k nějakému významnému objevu.

Někteří příbuzní pasažérů ale nejsou s dosavadním pátráním spokojeni, označují ho za nesystematické a prohlašují, že vyšetřovatelé jisté stopy ignorují. "Rodiny cestujících tak nemají jinou možnost, než aby se samy ujaly tohoto úkolu a pokusily se najít odpovědi," napsala skupina Voice 370 minulý měsíc v prohlášení.

Na Madagaskaru se příbuzní pasažérů mimo jiné vypraví do pobřežních oblastí, aby tam mluvili s místními vesničany o pohřešovaném letadle.

Podle nové teorie, o které informuje server Daily Mail, by mohl být tragický konec letu MH370 hrdinských činem obětování pilota. Australský letecký nadšenec Michael Gilbert věří, že letadlo bylo odsouzeno k zániku, když se vznítilo uprostřed letu. To údajně donutilo pilota Zaharie Ahmada Shaha nabrat kurz daleko od hustě osídlených oblastí.

Australské a malajsijské úřady doposud uváděly, že letadlo během klesání zřejmě neřídil pilot. Ten podle nich možná nebyl při vědomí nebo neměl nad letounem kontrolu, například kvůli tomu, že došlo palivo. Objevily se ale také názory, že letadlo mohlo přistávat kontrolovaně. Klouzavý, sestupný let stroje by vysvětloval skutečnost, proč ve vytyčené pátrací zóně zatím nebyly jeho trosky nalezeny.

Nová zpráva australských vyšetřovatelů podporuje teorii o prudkém pádu letadla. Klapky na křídlech letadla byly totiž při nárazu na hladinu v pozici, jakou mají při letu.

Témata:  zmizelý Boeing 777 letu MH370 Madagaskar

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.