Washington - Telefonát mezi Donaldem Trumpem a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen byl zdvořilostním hovorem. V rozhovoru s televizí NBC to uvedl nastupující americký viceprezident Mike Pence.
Na otázku, zda je možné v telefonátu hledat nějakou změnu v nynější americké politice jedné Číny, Pence odpověděl, že ne. "Nemyslím si," řekl.
Hovor mezi prezidentkou Tchaj-wanu a budoucím prezidentem USA byl první svého druhu od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s touto zemí.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan nicméně funguje od roku 1949 samostatně, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně je režim jedné strany. Tchaj-wan ale uznává jen dvacítka převážně menších zemí světa.
Bílý dům k telefonátu uvedl, že nic nemění na postoji USA, Peking ho označil za "malý trik ze strany Tchaj-wanu". Podle Tchaj-wanu by Čína měla na rozhovor Trumpa s prezidentkou nahlížet s rozvahou.
Trumpova mluvčí Hope Hicksová telefonát mezi Trumpem a tchajwanskou prezidentkou potvrdila. Podle ní oba státníci konstatovali, že "mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy".
Trump později na twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen. "Prezidentka Tchaj-wanu MI ZATELEFONOVALA, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!" napsal Trump na twitteru. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že "obě strany se na kontaktu předem domluvily".
Témata: Donald Trump, Tchaj-Wan, Mike Pence
Související
20. listopadu 2024 9:58
19. listopadu 2024 13:06
18. listopadu 2024 21:10
18. listopadu 2024 9:20
16. listopadu 2024 13:28
16. listopadu 2024 11:14