Na otázku, zda je možné v telefonátu hledat nějakou změnu v nynější americké politice jedné Číny, Pence odpověděl, že ne. "Nemyslím si," řekl.

Hovor mezi prezidentkou Tchaj-wanu a budoucím prezidentem USA byl první svého druhu od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s touto zemí.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan nicméně funguje od roku 1949 samostatně, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně je režim jedné strany. Tchaj-wan ale uznává jen dvacítka převážně menších zemí světa.

Bílý dům k telefonátu uvedl, že nic nemění na postoji USA, Peking ho označil za "malý trik ze strany Tchaj-wanu". Podle Tchaj-wanu by Čína měla na rozhovor Trumpa s prezidentkou nahlížet s rozvahou.

Trumpova mluvčí Hope Hicksová telefonát mezi Trumpem a tchajwanskou prezidentkou potvrdila. Podle ní oba státníci konstatovali, že "mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy".

Trump později na twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen. "Prezidentka Tchaj-wanu MI ZATELEFONOVALA, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!" napsal Trump na twitteru. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že "obě strany se na kontaktu předem domluvily".