Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko doufá po italském referendu ve zrušení sankcí. Podle Bruselu a NATO se nic nemění

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva/Řím/Brusel - Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij dnes uvedl, že by nezdar hlasování o ústavních reformách v Itálii mohl přiblížit zrušení protiruských sankcí Evropské unie. Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska pak dnes uvedl, že se hospodářská situace v Itálii po plebiscitu nezměnila, problémy podle něj zůstávají stejné.

Itálii podle Sluckého možná čekají předčasné volby. "Je možné, že při těchto volbách se k moci dostanou představitelé právě té opozice, která usiluje o zrušení protiruských sankcí a jejíž zástupci dokonce navštívili Krym," konstatoval ruský poslanec. "Je proto možné konstatovat, že Itálie se přibližuje ke zrušení sankcí proti Rusku," dodal.

Podle ruského tisku požaduje zrušení protiruských sankcí zejména italská populistická a separatistická strana Liga severu. Neúspěch italského referenda podle Sluckého lze srovnat s odchodem Británie z EU. "Jen možnost zrušení sankcí už nyní zasazuje tvrdý úder jednotě EU," konstatoval Sluckij.

V nedělním referendu odmítli Italové změny ústavy navržené premiérem Mattem Renzim. Do Bruselu dnes kvůli nadcházejícímu konci vlády nedorazil italský ministr financí Carlo Padoan. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny, je však výrazně zadlužená a její bankovní systém je v současnosti velmi slabý.

Dijsselbloem upozornil, že je nyní na italském prezidentovi Sergiu Mattarellovi, aby rozhodl, jak dál. Politické důsledky referenda tak podle něj nyní nejsou vůbec jasné. "Je to demokratický proces. A v zásadě nijak nemění situaci v ekonomice nebo italských bank. Problémy, které máme dnes jsou stejné, jako byly včera," poznamenal nizozemský ministr.

Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici si je jist, že Řím má prostředky k tomu, aby i po referendu dokázal vyřešit stávající nejednoduchou situaci italských bank, systémové riziko podle něj neexistuje. "Itálie je silná země, spolehlivá země," poznamenal.

Výsledek referenda je podle šéfa NATO Jense Stoltenberga projevem vůle italského lidu. "A NATO je aliancí 28 demokracií. Referendum v Itálii je součástí demokratického procesu," podotkl. Itálie podle Stoltenberga v NATO hraje a dál bude hrát v mnoha ohledech klíčovou roli.

Témata:  Itálie Rusko eurozóna

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy