Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonský premiér navštíví Pearl Harbor, uctí památku obětí

Summit G7 v Německu,  japonský premiér Šinzó Abe se svou ženou Akie
Summit G7 v Německu, japonský premiér Šinzó Abe se svou ženou Akie
Foto: g7germany.de

Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe koncem měsíce navštíví přístav Pearl Harbor na Havaji, aby uctil památku obětí japonského útoku na tamní americkou námořní základnu 7. prosince 1941. Toto napadení předznamenalo vstup USA do druhé světové války.

Návštěva, během níž se setká s americkým prezidentem Barackem Obamou, je plánována na 26. a 27. prosince. Abe by se tak podle médií měl stát prvním japonským úřadujícím premiérem, který se na základnu Pearl Harbor vydá. V srpnu do Pearl Harboru zavítala manželka japonského premiéra Akie Abeová.

Překvapivý japonský letecký útok na Pearl Harbor si vyžádal smrt více než 2400 amerických vojáků.

Spekulace o možné Abeově návštěvě Pearl Harboru kolují již několik měsíců. Rozvířily se poté, co Obama letos v květnu jako první prezident Spojených států navštívil japonskou Hirošimu. Ta se před 71 lety stala vůbec prvním terčem jaderného bombardování na světě.

Témata:  Šinzó Abe Pearl Harbor Barack Obama

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.