Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polský soud odmítl vydat do USA Polanského

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Polský nejvyšší soud dnes zemítl žádost o vydání režiséra Romana Polanského (82) do USA, kde mu hrozí trest kvůli sexu s nezletilou dívkou. Verdikt je definitivní.

Polanski měl v roce 1977 v USA styk s nezletilou dívkou, který je v USA považován za znásilnění. Režisér tehdy uzavřel dohodu s prokuraturou a strávil v cele 42 dní. Pak utekl do Evropy v obavě, že soud případ znovu otevře.

USA požádaly Polsko o vydání Polanského, jenž má polský i francouzský pas, na počátku loňského roku. Krakovský soud však žádost loni v říjnu zamítl. Nový ministr vnitra Zbigniew Ziobro však letos na jaře podal žádost o opravný prostředek k nejvyššímu soudu.

Trojice soudců nejvyššího soudu své rozhodnutí zdůvodnila tím, že vydání filmaře nemá oporu v polských zákonech.

Témata:  Roman Polanski Polsko USA

Související

Aktuálně se děje

0:28

Tomu se říká pocta. V Plzni chtějí Karla Gotta poslat rovnou „do pekla“

Západočeská Plzeň chce pojmenovat prostranství po slavném rodákovi Karlu Gottovi. Není prvním městem, které s podobným nápadem přišlo. Řešilo se to také v Praze. Jak to v české metropoli bylo?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy