reklama

Podle serveru se uprchlíci a migranti hromadně přidávají k pašerákům a zapojují se do jejich operací v zoufalé snaze získat dostatek financí na cestu dál do Evropy. Může za to podle něj dohoda EU s Tureckem.

Poté, co se uzavřely hranice mezi Makedonií a Řeckem, zde podle serveru začali pašeráci operovat v plné síle – navzdory faktu, že jedním z hlavních cílů dohody mělo být omezení pašeráků. „V rozporu s proklamovaným záměrem bojovat s pašeráctvím lze pašeráky vidět na parkovištích hotelů a opuštěných čerpacích stanicích."

Zoufalí ve snaze dostat se dále na sever se uprchlíci k pašerákům přidávají a pracují pro ně. Malé skupinky lidí zejména z Afghánistánu pak podle serveru vytvářejí své vlastní pašerácké cesty přes Balkán.

„Ačkoliv takový vývoj není zcela nový a někteří nově příchozí jsou s pašeráky už dlouho, dochází zjevně k jeho zrychlení a děje se tak více otevřeně," komentuje situaci dále server.

Lidé mají podle serveru pocit, že nemají jinou možnost, protože uzavření hranic a ostnaté dráty ještě více služby pašeráků zdražily. „Místní řečtí pašeráci chtějí za cestu do Makedonie 670-900 dolarů (16-21,5 tisíc korun), za cestu do Itálie 2 750-3 200 dolarů (65,5-76 tisíc korun) a za cestu do Rakouska přes Maďarsko 3-4 tisíce dolarů (71,5-95 tisíc korun)."

reklama