Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zrušení víz pro Ukrajince a Gruzínce se přiblížilo

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel/Kyjev - Velvyslanci zemí Evropské unie podle informací ČTK potvrdili dnes večer dohodu mezi členskými státy osmadvacítky a europarlamentem o kompromisní podobě pravidel. Ta mají umožnit v případě potřeby snazší pozastavení bezvízového cestování pro občany třetích zemí. 

Existencí takového „suspenzivního mechanismu" některé unijní země podmínily svůj souhlas se zrušením víz pro občany Ukrajiny a Gruzie. Velvyslanci mohli dnes večer dohodu odsouhlasit jen podmínečně. Hlavní města unijních zemí nyní mají na případné námitky ještě do půlnoci čas.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko tuto kompromisní dohodu označil za „povzbudivou novinku z Bruselu" a za „výsledek mých neustálých kontaktů s vůdci Evropské unie".

List Ukrajinska pravda uvedl, že se v Evropském parlamentu o zrušení víz Ukrajincům a Gruzíncům nejspíše bude hlasovat 18. ledna. Nejbližší plenární jednání europarlamentu začíná ve Štrasburku už 12. prosince.

Minulý měsíc šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker ujišťovali, že země Evropské unie a europarlament se dohodnou na způsobu úpravy unijních vízových pravidel ještě letos.

Porošenko tehdy v Bruselu zdůrazňoval, že ohledně vízové liberalizace „Ukrajina splnila svůj domácí úkol", ale stále ještě čeká, kdy Evropané dodrží své sliby a závazky. Bezvízové cestování má velký symbolický význam také jako viditelný projev evropských aspirací země, uvedl ukrajinský prezident.

Komise už před rokem došla k závěru, že Ukrajina plní všechny podmínky a je tak možné uvolnit vízovou povinnost pro cesty na unijní území do 180 dní; letos v dubnu členským zemím takový krok komise navrhla. Státy EU souhlasily 17. listopadu s podmínkou, že bezvízový styk začne platit poté, co bude mít EU k dispozici nový obecně platný mechanismus umožňující v případě potřeby bezvízové cestování opět zastavit.

Taková pravidla už nyní existují, státy jako Německo ale žádaly jejich rozšíření a větší pružnost nejen kvůli Ukrajině či Gruzii, ale také v souvislosti s možným zrušením víz pro turecké občany.

Témata:  EU Ukrajina Gruzie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.