reklama

Ankaře stále chybí sedm bodů, od zavedení biometrických pasů po novou protiteroristickou legislativu či dohodu o operační spolupráci s Europolem.

Turecko se výměnou za obnovu přístupových rozhovorů, vidinu bezvízového styku a třímiliardovou finanční pomoc se skoro třemi miliony uprchlíků na svém území na jaře zavázalo přijmout zpět všechny, kdo se z jeho území nelegálně dostanou do Řecka.

Vedle zmíněných 748 migrantů, mezi kterými bylo 42 Syřanů a například i 394 Pákistánců či 15 Maročanů, byli další lidé vráceni na základě dvoustranného readmisního protokolu mezi Tureckem a Řeckem. Proto dnes mohla Evropská komise oznámit, že do Turecka bylo vráceno 1187 osob. Dalších více než 5700 lidí se v Řecku rozhodlo k dobrovolnému návratu rovnou do vlasti.

Na řeckých ostrovech je stále asi 16.200 migrantů, mnozí dorazili ještě před vstupem dohody v platnost. V celém Řecku je to asi 62 tisíc osob.

Za každého Syřana vráceného podle dohody do Turecka se EU také zavázala převzít jiného syrského uprchlíka přímo z táborů v Turecku. Podle dnešní statistiky bylo k 5. prosinci přesídleno 2761 lidí do osmi zemí EU. Dalších 340 lidí na přesun čeká.

reklama