Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude nedostatek instantní kávy? Tři země hlásí problém

Káva
Káva
Foto: Pixmac

Hanoj - Produkce kávy v Kolumbii a Brazílii klesá, špatná zpráva přišla nově také z Vietnamu. Vývoz kávy z této asijské země by letos mohl klesnout až o čtvrtinu, tedy nejníž za poslední desetiletí. Hrozí tak zvyšování globální ceny káva.

Vietnam je největším světovým vývozcem a producentem kávy robusta používané převážně pro výrobu instantní kávy.

Celkem by letošní produkce kávy ve Vietnamu mohla činit jeden milion tun, tedy 16,67 milionu 60kilogramových žoků, odhad šéf Vietnamského svazu kávy a kakaa Luong Van Tu.

Tu upozornil, že roste spotřeba kávy na domácím trhu, kde je stále více kaváren. To snižuje vývoz. Domácí spotřeba má nyní na celkové produkci kávy v zemi podíl deset procent, v roce 2006 to bylo jen pět procent. V té době země vyvezla 981 tisíc tun kávy.

Vietnamští zemědělci se potýkají s nejhorším suchem za tři desetiletí. V pěstitelské sezoně, která začne v říjnu 2016, se v hlavních oblastech pěstování kávy čeká pokles produkce až o 30 procent.

Témata:  káva Vietnam

Související

Aktuálně se děje

9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy