Stockholm – Švédský politik ze Strany zelených, který vyvolal bouřlivé reakce poté, co odmítl podat ruku reportérce, protože je žena, v politice skončil. Muslim tehdy vysvětloval, že podání ruky ženě by bylo porušením jeho muslimské víry.
Yasri Khan je druhým politikem švédské Strany zelených, který tento týden náhle odstoupil. Během rozhovoru pro stanici TV4 politik odmítl potřást reportérce rukou, na pozdrav pouze položil ruku na srdce.
„Lidé se mohou navzájem pozdravit různými způsoby. Nejdůležitější je ukázat si navzájem respekt, navzájem se setkat a respektovat," vysvětloval svůj čin Khan pro švédské rádio.
Khan, který také působí jako generální tajemník organizace švédských muslimů pro mír a spravedlnost, čelil silné kritice zevnitř jeho vlastní strany. „To je nepřijatelné. Nemůžete mít ve straně člověka, který nemůže ženy pozdravit stejným způsobem jako muže. Jsem naštvaný," uvedl pro list Aftonbladet Stina Bergström, poslanec Strany zelených.
Politik pak pro švédská média uvedl, že celá ta kampaň kolem něj i jeho muslimského stranického kolegy Mehmeta Kaplana, mu sebrala veškerou energii. Khan k tomu dodal, že je celá tato debata zbytečná. „V dnešním politickém klimatu se ptám, jestli je pro mě politika to pravé, a jestli chci být mediální klaun," řekl zpravodajskému webu Nyheter24.
Kaplan musel z postu odejít kvůli údajným stykům s teroristy. Prvnímu švédskému ministrovi muslimského původu se stala osudnou večeře s členy turecké nacionalistické skupiny „Šedí vlci". Kaplan se bránil tím, že nevěděl, kdo s ním u stolu seděl. Prý byl pozván na oslavu tureckou komunitou.
Navíc měl pronést značně kontroverzní výroky o izraelské politice vůči Palestincům. Bývalý ministr zelených řekl, že vidí „podobnost" mezi pronásledováním Židů v nacistickém Německu a každodenním životem Palestinců.
Tento týden byl pro švédské zelené náročný. Kromě konce těchto dvou muslimských politiků vyvolala především negativní reakce vicepremiérka Åsa Romsonová. Ta teroristický útok z 11. září označila za „nehodu", později ale vysvětlovala, že byla špatně pochopena a že tehdy šlo o ohavný teroristický čin.
„Nesmíme dopustit, aby extremismus ovlivňovat naše mínění, nebo nás stáhl do bodu, kdy budou přistěhovalci nebo muslimové kolektivně viněni za tyto akty extremistů," dodala.
Související
15. srpna 2024 19:43
8. července 2024 21:18
15. června 2024 20:23
29. května 2024 16:54
28. května 2024 19:22
23. dubna 2024 22:25