Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

RegioJet a Slovensko se kritizují kvůli provozu vlaků

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislavě - Na Slovensku zuří spor mezi tamním ministerstvem dopravy a společností RegioJet z české skupiny Student Agency. Firma Radima Jančury prý nedodržuje státem objednanou kapacitu vlaků.

Resort dopravy dnes opět kritizoval dopravce RegioJet, že nedodržuje státem objednanou kapacitu vlaků na regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem. "Podle smlouvy nasazená souprava má mít celkovou kapacitu pro 500 lidí, ale ve skutečnosti je na trati vlak s kapacitou jen pro 320 cestujících. Takovéto snižování kapacity je porušením smlouvy a zároveň se to promítá v nespokojenost cestujících," uvedl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

Ministr dodal, že stát plně hradí RegioJetu provoz a údržbu 12 vlakových souprav a cestující mají právo na vlaky, které stát u soukromého dopravce objednal.

Kontrola podle ministerstva kromě nedostatečné kapacity u více než poloviny vlaků také zjistila, že RegioJet podnikatele Radima Jančury na zhruba 100 kilometrů dlouhé regionální trati nasazoval vagony, které nesplňovaly dohodnutou úroveň kvality cestování.

Podle RegioJetu je ale příčinou přeplněnosti regionálních vlaků dlouhodobá nečinnost ministerstva dopravy, které neplnilo svůj závazek ze smlouvy. "Ministerstvo dopravy dlouhodobě odmítalo navýšit objednané kapacity souprav na trase Bratislava - Komárno," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

RegioJet rovněž informoval, že ve smlouvě se státem se zavázal k nasazování deseti souprav na regionální trati a že na přání ministerstva dopravy loni nasadil do provozu i další dvě soupravy, které byly původně určeny coby záloha. Dodal, že provoz bez záloh není stabilní a že Slovensko tamnímu státnímu dopravci ZSSK toleruje a platí provozní zálohu i do výše 30 až 40 procent.

Témata:  Slovensko regiojet železnice

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.