Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papuu-Novou Guineu zasáhlo zemětřesení, hrozilo i cunami

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Port Moresby - Mohutné zemětřesení o síle 7,9 stupně dnes zasáhlo Papuu-Novou Guineu, informovala americká geologická služba (USGS). Místní úřady vydaly varování před cunami, které o několik hodin později odvolaly.

Varování před přívalovou vlnou vydala podle agentury Reuters také novozélandská civilní obrana, posléze ale bylo také zrušeno. Zatím nejsou informace o hmotných škodách či případných zraněných.

Otřesy podle USGS vycházely z hloubky 103 kilometrů a jejich epicentrum bylo 157 kilometrů východně od města Rabaul na ostrově Nová Británie. Zasáhly severovýchodní provincii Papuy-Nové Guineje Nové Irsko.

Tichomořské centrum pro varování před cunami uvedlo, že po otřesech hrozí nebezpečná vlna, která by mohla zasáhnout pobřeží Indonésie, Šalamounových ostrovů nebo mikronéských ostrovů Nauru, Vanuatu, Pohnpei, Kosrae a Chuuk. Varování po několika hodinách odvolalo.

Před vlnou cunami následně varovaly také úřady na Novém Zélandu. "Průběžně sledujeme situaci. V tuto chvíli radíme Novozélanďanům, aby nechodili na pláže, nekoupali se, nevydávali se na výlety a aby sledovali rádio a televizi," uvedlo ministerstvo pro civilní obranu. Varování úřady také po několika hodinách odvolaly.

Témata:  Papua-Nová Guinea zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy