Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sesuvy půdy, výpadek proudu. Po zemětřesení na Papui-Nové Guineji jsou patrně desítky mrtvých

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Port Moresby - Tichomořský stát Papua-Nová Guinea v pondělí zasáhlo zemětřesení, po kterém následovaly sesuvy půdy a rozsáhlé výpadky proudu. Úřady se obávají, že mohly být zraněny či zabity desítky lidí.

Ohnisko otřesů o síle 7,5 stupně se nacházelo v centrální, řídce obydlené hornaté části ostrova Nová Guinea. Po nich přišla ještě řada následných otřesů.

"Některé oblasti byly touto přírodní katastrofou postiženy a my posíláme vojáky a další vládní úředníky na pomoc místním obyvatelům ve chvíli nouze," uvedl premiér Peter O´Neill. Zjišťování škod však komplikuje nepřístupnost zasažených oblastí, uvedla agentura AP.

Podle úřadů bylo přerušeno telefonní spojení a elektrické vedení v některých částech provincie Hela, kde jsou rovněž silnice blokovány sesunutým bahnem a kamením.

Papua-Nová Guinea leží v oblasti zvané Ohnivý kruh, kde se setkávají tektonické desky. Před rokem tady zaznamenali dokonce zemětřesení o síle 8,0 stupně.

Témata:  Papua-Nová Guinea zemětřesení sesuv půdy

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:13

Chladné letní počasí je jenom pocit. Analýza expertů mluví jasně

Jaké je zatím letošní léto v Česku? Někdo může mít pocit, že je chladné. Zvlášť po posledních letech, kdy často panovaly výrazně nadprůměrné teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale s pomocí dat vysvětlil, že chladné alespoň pro tuto chvíli není. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).