Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sesuvy půdy, výpadek proudu. Po zemětřesení na Papui-Nové Guineji jsou patrně desítky mrtvých

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Následek zemětřesení, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Port Moresby - Tichomořský stát Papua-Nová Guinea v pondělí zasáhlo zemětřesení, po kterém následovaly sesuvy půdy a rozsáhlé výpadky proudu. Úřady se obávají, že mohly být zraněny či zabity desítky lidí.

Ohnisko otřesů o síle 7,5 stupně se nacházelo v centrální, řídce obydlené hornaté části ostrova Nová Guinea. Po nich přišla ještě řada následných otřesů.

"Některé oblasti byly touto přírodní katastrofou postiženy a my posíláme vojáky a další vládní úředníky na pomoc místním obyvatelům ve chvíli nouze," uvedl premiér Peter O´Neill. Zjišťování škod však komplikuje nepřístupnost zasažených oblastí, uvedla agentura AP.

Podle úřadů bylo přerušeno telefonní spojení a elektrické vedení v některých částech provincie Hela, kde jsou rovněž silnice blokovány sesunutým bahnem a kamením.

Papua-Nová Guinea leží v oblasti zvané Ohnivý kruh, kde se setkávají tektonické desky. Před rokem tady zaznamenali dokonce zemětřesení o síle 8,0 stupně.

Témata:  Papua-Nová Guinea zemětřesení sesuv půdy

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.