Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při silném zemětřesení zahynuli na Papui-Nové Guineji tři lidé

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Nejméně tři mrtvé si vyžádalo silné zemětřesení, které dnes postihlo Papuu-Novou Guineu. Podle agentury AP, která citovala americkou geologickou službu USGS, mělo sílu 7,6 stupně. Hlášeni jsou také ranění a materiální škody.

Smrt tří lidí zavinil sesuv půdy ve městě Wau, kde se těží zlato. Další lidi zranily padající trosky, mezi poškozenými objekty jsou zdravotnické kliniky, domy, silnice a dálnice, řekl ředitel úřadu pro řešení katastrof Charley Masange.

Celkový rozsah škod nebo počet raněných bude podle něj znám později. Ačkoli byly otřesy silné, většího počtu obětí byla oblast ušetřena vzhledem k řídkému osídlení a faktu, že na místě nejsou výškové budovy, řekl Masange.

Otřesy půdy byly zaznamenány v 6:46 místního času (v sobotu v 22:46 SELČ). Vycházely z hloubky 50 až 60 kilometrů, epicentrum se nacházelo 65 kilometrů od druhého největšího města země Lae.

Geolog Renagi Ravu řekl, že se země chvěla více než minutu. Měl právě doma návštěvu dvou kolegů, a když se snažil zvednout se ze židle, nedokázal udržet rovnováhu a zřítil se na ostatní. Pode Ravua žije v místě, vzdáleném 66 kilometrů od centra otřesů, asi 10.000 lidí. "Běžně tady cítíváme otřesy půdy, ale obvykle netrvají tak dlouho a nejsou tak silné jako tentokrát," řekl.

V Papui-Nové Guineji jsou zemětřesení běžná. Země leží v oblasti zvané Ohnivý kruh, kde se setkávají tektonické desky. V únoru 2018 zasáhlo centrální oblast Papuy-Nové Guineje zemětřesení o síle 7,5 stupně. Zemřelo tehdy 125 lidí a stovky domů byly zničeny.

Témata:  Papua-Nová Guinea zemětřesení

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.