Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodl: Lagardeová se provinila nedbalostí, trestu ale unikne

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová se provinila nedbalostí, rozhodl dnes soud ve Francii. Trest ale podle verdiktu nedostane. Není tak jasné, zda verdikt povede k jejímu odchodu z čela MMF.

Případ se týká arbitráže, která přiřkla 403 milionů eur (10,9 miliardy Kč) ze státní pokladny podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho dlouholetém sporu se státní bankou Crédit Lyonnais. Tapie se tehdy přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Lagardeová jako Sarkozyho ministryně tehdy rozhodla, že vleklý spor se vyřeší v rozhodčím řízení, což je považováno za velice neobvyklé. Vzniklo podezření, že se jednalo o něčí nekalý úmysl a arbitráž byla v roce 2015 zrušena, soud přikázal Tapiemu peníze státu vrátit.

Žaloba někdejší ministryni hospodářství, financí a zaměstnanosti neobviňovala z osobního obohacení, ale z nedbalosti, která připravila stát o peníze. Lagardeová před zvláštním republikovým soudním dvorem vinu rezolutně popřela. Také generální prokurátor při procesu prohlásil, že neexistují důkazy, které by umožnily odsoudit Lagardeovou k nějakému trestu.

Lagardeová se dnešního stání nezúčastnila. Její advokát po rozsudku jen řekl, že zváží odvolání. Mluvčí MFF sdělil, že vedení organizace se "brzy sejde".

"Soudní jednání neposílilo jinak dost slabé obvinění," prohlásil minulý týden generální prokurátor. Podle něj se v případu nemělo vůbec hovořit o nějaké žalobě a mít podobný "atypický" proces. Je nezbytné nezaměňovat "trestní nedbalost" a "špatnou politickou volbu," zdůraznil generální prokurátor Jean-Claude Marin.

Témata:  Christine Lagardeová Mezinárodní měnový fond (MMF) Francie soudy

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 21:40

Robert De Niro: Herci se bojí pomsty, ale už nemůžeme mlčet. Musíme zastavit šílenství, které představuje Trump

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.