Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minomety, odstřelovači, výbušniny: Přeživší popsali brutální útoky na civilisty v Mosulu

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Bagdád - Organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že radikálové Islámskho státu (IS) útočí na irácké civilisty, kteří jim odmítnou poskytnout záštitu při úniku z Mosulu. Nevinní ale umírají i při náletech koaličních letadel.

O druhé největší město Iráku, které IS obsadil v roce 2014, se bojuje od října. Pracovníci HRW hovořili s asi 50 Mosulany, jimž se podařilo uprchnout do iráckého autonomního Kurdistánu.

Z nich 31 popsalo útoky na civilisty. IS k nim používá minomety, odstřelovače, výbušniny skryté v autech i bomby, které civilisty zabíjejí nebo zraňují. IS o obětech tvrdí, že "se odmítly podrobit příkazům a jít se členy této organizace do západní části Mosulu, kterou skupina stále kontroluje", stojí ve zprávě HRW.

Irácká armáda postupuje do Mosulu z jihu a východu a zatím se dostala do východních čtvrtí města. Ochránci lidských práv od začátku upozorňují na to, že IS bude civilisty využívat jako lidské štíty. Za dva měsíce od zahájení bojů z provincie Ninive uprchlo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) 100 tisíc lidí.

Témata:  Islámský stát Irák Human Rights Watch

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.