Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Potřebujeme západní zbraně, volá Ukrajina. Co se děje?

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: president.gov.ua

Kyjev – Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak se domnívá, že stabilizace situace kvůli donbaskému konfliktu bude trvat ještě roky. Upozornil, že na místě se stále pohybují tisíce ruských vojáků.

Ukrajinský ministr obrany Poltorak podle serveru uatoady.tv uvedl, že může trvat roky, než bude skutečně vyřešen „Ruskem zorganizovaný" konflikt ve východní Ukrajině.

Ve svém středečním projevu k zahraničním novinářům v Kyjevě Poltorak řekl, že Rusko má na ukrajinském Donbasu stále ještě tisíce vojáků, kteří se pravidelně střídají. „Je tam více než 7000 příslušníků ruské armády. A pravidelně se střídají," řekl ministr podle DW.

Poltorak varoval především před dalšími útoky ze strany ruských separatistických sil, jejichž cílem je podle něj vyprovokovat ukrajinské vojáky, aby opětovali palbu. Radikálové by prý takové případy použili proti ukrajinské straně, a tvrdili by, že právě oni porušují mírové dohody z Minsku.

Ministr obrany také dodal, že Ukrajina velmi nutně potřebuje dodávku smrtící vojenské techniky ze Západu. Připomněl však, že v současné době nejsou zahraniční partneři ochotni Ukrajině dodávat zbraně.

„Pokud jde o smrtící zbraně, samozřejmě je potřebujeme. Ale je těžké říci, zda je to možné. Myslím si, že v této fázi je to prakticky nemožné," uvedl Poltorak.

Podle ukrajinského vojenského velení v posledních 24 hodinách separatisté napadly ukrajinskou armádu hned v 33 případech.

Témata:  Ukrajina Rusko Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:31

Extrémní počasí už není priorita? Boj s ním EU odkládá

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.