Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další útoky jsou nevyhnutelné? Historik varuje před nebezpečnou situací v Evropě

Terorismus
Terorismus
Foto: news.com

Teroristé v sobě vidí statečné jedince ochotné riskovat vše, aby uštědřili ránu ve vyšším smyslu, připomíná americký vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine vysvětluje, že ve skutečnosti jde o běžné fanatiky s nedostatečnou představivostí, případně o osoby náchylné k výstřelkům stejně jako například u mladých ve středoškolském věku.

Od letadel k náklaďákům

Stačí se podívat na trendy v teroristických útocích za poslední půlstoletí, tvrdí Boot. Poukazuje, že v 70. a 80. letech byly oblíbenou taktikou únosy letadel a braní rukojmích, což platilo obzvláště pro palestinské teroristické skupiny a jejich západní soukmenovce, například Frakci Rudé armády. "V 80. letech byl Hizballáh průkopníkem v užívání sebevražedných atentátů - především používání náklaďáků s výbušninami," píše historik. Dodává, že tato taktika se následně rozšířila i mezi sunnitskými skupinami, jakou je i Al-Káida.

V roce 2001 pak Usáma bin Ládin přišel s relativně novou taktikou, když přeměnil známé únosy letadel v nástroj masového vraždění namísto toho, aby jednoduše využil cestující k výměně za výkupné, konstatuje expert. Doplňuje, že operaci z 11. září se naštěstí nepodařilo zopakovat, jelikož v letecké dopravě došlo k bezprostřednímu posílení bezpečnosti, ale Al-Káida se v letech 2003-2008 v Iráku vrátila k používání sebevražedných atentátníků a náloží v autech v do té doby nevídaném rozsahu.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nyní Islámský stát (IS) a Al-Káida opět uvažují přízemně a nabádají své stoupence na Západě k přijetí taktiky "udělej si sám" v podobě útoků na lidi nožem, podomácku vyrobenými výbušninami či pomocí náklaďáků, pokračuje odborník. Odkazuje na poznámku bezpečnostního analytika Petera Bergena, že islamističtí teroristé začali ve skutečnosti najíždět automobily a kamiony do lidí již v roce 2006, byť využití náklaďáku k porážení lidí dostalo hrůzný rozměr až v Nice, kde v červenci terorista tímto způsobem zabil 84 osob.      

"A nyní někdo - hlavím podezřelým je tuniský imigranty Anis Amri - najel kamionem s návěsem do vánočního trhu v Berlíně a zabil nejméně tucet lidí a 48 dalších zranil," shrnuje Boot. Připomíná, že Amri, po kterém bylo v Německu vyhlášeno rozsáhlé pátrání (než byl v pátek zastřelen v Itálii, pozn. redaktora), se nacházel v hledáčku úřadů dlouho před útokem a dokonce strávil nějaký čas v italském vězení.   

V Německu byl Amri úzce spojen s radikálním kazatelem, který čeká na vyhoštění, navíc se objevil i v zájmu amerických tajných služeb, odkazuje expert na informace deníku New York Times. Ten s odvoláním na zdroj, který promluvil pod podmínkou anonymity, tvrdí, že Tunisan na internetu hledal návod k výrobě výbušnin, nejméně jednou komunikoval s IS prostřednictvím Telegram Messengeru a rovněž se nacházel na seznamu osob, které nesmějí létat do USA.

Ďábelsky jednoduché, přesto smrtící

To, že Amri však zůstal na svobodě a byl schopen provést tento hrozný útok, je nepochybně obžalobou německých protiteroristických orgánů, deklaruje historik. Kritizuje, že tato země ze zřejmých historických důvodů neumožňuje zpravodajským a bezpečnostním složkám využívat sledovací nástroje a zadržování osob, které potřebují.

"Ale dokonce i ve Francii, která má jedny z nejpřísnějších protiteroristických zákonů na Západě, mnoho extremistů rovněž proklouzlo trhlinami," varuje odborník. Soudí, že v západoevropských zemích se pohybuje jednoduše příliš mnoho radikálů, aby policie a tajné služby dokázaly všechny sledovat.   

Také v USA, kde je dané nebezpečí o něco nižší, jelikož tamní muslimská populace je menší a více asimilovaná, má FBI problém sledovat každého, kdo se ocitne v jejím hledáčku, přiznává Boot. To podle něj například vysvětluje, proč mohl v červnu Omar Mateen zabít 49 lidí v nočním klubu v Orlandu navzdory tomu, že ho vyšetřovaly federální úřady.    

"Naneštěstí, takový druh jednoduchých teroristických útoků, k nimž nyní vyzývá IS a Al-Káida, za využití nástrojů, které jsou snadno po ruce a nevyžadují žádné podrobné plánování, bude ve svobodné a otevřené společnosti vždy těžké zastavit," obává se expert. Domnívá se, že zajisté může a mělo by dojít k vyztužení tzv. měkkých cílů, přičemž v takových bezpečnostních opatřeních, která by USA a západní Evropa měly přijmout, je průkopníkem Izrael.       

Při napodobování izraelského odhodlání bojovat s terorismem, musí podle Boota Západ také přijmout izraelský stoicismus a vůli žít normální život navzdory všudypřítomnému ohrožení. Německo ukázalo směr, když se berlínské vánoční trhy znovu otevřely pouze pár dní po tamním masakru, deklaruje odborník. Uzavírá tvrzením, že s ohledem na to, jak teroristé napodobují jeden druhého, bohužel musíme i v budoucnu počítat s dalšími takovými útoky  - ďábelsky jednoduchými a přesto smrtícími.  

Témata:  terorismus Anis Amri

Související

Aktuálně se děje

8:19

Michal David schytal dvě rány do hlavy. Hitmaker řekl, co se stalo na Tenerife

Blíží se první dubnový víkend letošního roku, ale Michal David rozhodně nezapomene na ten poslední březnový. Nechtěně totiž schytal dvě rány na československém plese na Tenerife. Jak popsal dramatický incident sám hitmaker? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Dovoz a vývoz zboží

Čína se pomstila Trumpovi. Zavedla vlastní cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.