Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán a velmoci zveřejnily dokumenty k jaderné dohodě

Jaderná puma, ilustrační fotografie
Jaderná puma, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Vídeň - Írán a šest velmocí (Británie, Čína, Francie, Rusko, USA, Německo) zveřejnily dříve nepřístupné dokumenty ohledně dohody z loňského roku. Teherán podle ní omezil svůj jaderný program, čímž dosáhl zrušení většiny sankcí.

Dokumenty jsou nyní dostupné na webu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na dodržování dohody. Některé pocházejí z 6. ledna 2016, tedy z doby krátce před zavedením dohody.

K tomuto neobvyklému kroku vedla podle agentury AP snaha signatářů dohody podpořit svůj názor, že Írán neobchází stanovené limity pro obohacený uran, jenž může být využit pro výrobu jaderných zbraní.

Dokumenty se dostaly na veřejnost poté, co MAAE v listopadu upozornila Írán, že vlastní nepovolené množství těžké vody. Materiály se zároveň objevují v době, kdy nově zvolený americký prezident Donald Trump naznačuje, že dohodu s Íránem může vypovědět.

Stěžejní body dohody:

Írán o dvě třetiny sníží počet svých centrifug na obohacování uranu v příštích deseti letech. Íránské zásoby nízko obohaceného uranu se sníží na 300 kilogramů, obohacení uranu nepřesáhne 3,67 procenta.

Jádro těžkovodního reaktoru v Aráku bude odstraněno a přebudováno tak, aby zařízení neprodukovalo podstatnější množství plutonia.

Omezení obchodu s konvenčními zbraněmi potrvá ještě nejméně pět let a v případě balistické raketové technologie osm let.

Pokud se objeví podezření, že Írán neplní své závazky, pokusí se spor vyřešit během 30 dní společná komise. Jestliže její snaha selže, pak to ohlásí Radě bezpečnosti OSN, která bude hlasovat, zda nadále pokračovat v režimu zmírněných či odvolaných sankcí.

Témata:  Írán jaderný materiál Mezinárodní agentura pro atomovou energii výbuchy jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.