Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Abe vyjádřil v Pearl Harboru soustrast za oběti japonského útoku

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Honolulu/Pearl Harbor - Japonský premiér Šinzó Abe na dnešní historické návštěvě americké základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech za doprovodu prezidenta USA Baracka Obamy vyjádřil lítost nad oběťmi japonského útoku z prosince 1941.

Abe navštívil místo japonského úderu jako vůbec první úřadující premiér své země. Obama označil Abe přítomnost v Pearl Harboru za historické gesto, které symbolizuje sílu usmíření.

"Prezidente Obamo, lide Spojených států a lide celé světa, jako premiér Japonsko vyslovuji upřímnou a věčnou soustrast těm, kteří zde ztratili životy," řekl Abe. Prohlásil rovněž, že válečné hrůzy se již nikdy nesmí zopakovat.

Současné spojenectví USA a Japonska, někdejších nepřátel z druhé světové války, označil Abe za alianci naděje pro budoucnost. Řekl, že svět právě nyní potřebuje ducha tolerance a sílu usmíření.

Obama prohlásil, že Abe historické gesto je připomínkou toho, že i ta nejhlubší válečná zranění mohou otevřít cestu k přátelství a trvalému míru. "Plody míru vždy převáží válečné drancování," řekl Obama. Dodal, že spojenectví Tokia a Washingtonu je nyní pilířem míru ve světě a že vztahy mezi oběma zeměmi nikdy nebyly silnější.

Japonský útok na základnu Pearl Harbor před 75 let si vyžádal životy zhruba 2400 amerických vojáků. V reakci na přepadení se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

Témata:  Šinzó Abe Barack Obama Pearl Harbor

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy