Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novoroční oslavy jsou tu. Asie, Austrálie a Tichomoří už mají rok 2017

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: News.com.au **www.news.com.au**

Peking/Sydney/Tokio - Zatímco Evropa si na příchod nového roku ještě několik hodin počká, letopočet 2017 díky časovému náskoku už mají na svých kalendářích obyvatelé východní části Asie a Austrálie s Novým Zélandem. Světové metropole v reakci na nedávný teroristický útok na berlínský vánoční trh zpřísnily před silvestrovskými a novoročními oslavami bezpečnostní opatření.

Nový Zéland se loučil se starým rokem obřím ohňostrojem v největším městě Aucklandu už ve 12:00 SEČ. Ohňostroj byl odpálen z nejvyšší budovy na jižní polokouli - televizní a vyhlídkové věže Sky Tower. Podle listu NZ Herald k tomu pyrotechnici spotřebovali přes půl tuny výbušnin.

V centru Sydney o dvě hodiny později pyrotechnickou show sledoval více než milion lidí. Na dosud největší ohňostroj k uvítání nového roku místní radnice vydala v přepočtu téměř 130 milionů Kč. Organizátoři slibovali, že vypálí přes 100.000 rachejtlí. Malý ohňostroj Sydney nabídlo již v 21:00 místního času (11:00 SEČ). Určený byl především dětem, aby nemusely bdít až do půlnoci. Pyrotechnici složili poklonu několika letos zesnulým umělcům včetně Davida Bowieho či Prince. Na počest amerického zpěváka za zvuků písně Purple Rain explodovaly na nebi fialové rachejtle.

V okolí ikonické budovy sydneyské opery panovala přísná bezpečnostní opatření. Policie tak reagovala na nedávnou zprávu o zmaření bombových útoků, které skupina inspirovaná organizací Islámský stát (IS) plánovala na rušných místech Melbourne, ale i na nedávný útok kamionem na vánoční trhy v Berlíně.

.

Rok 2017 dnes v 16:00 SEČ přivítali také v Tokiu. Ohňostroji, který v centru japonské metropole sledovaly tisíce lidí, předcházel obřad ve známé místní svatyni Meidži, při němž se kněží modlili za šťastný rok 2017. V Tokiu trvají oslavy nového roku sedm dní. Začaly už 29. prosince a skončí 4. ledna. Tradicí je také rozeznívání zvonů po celé zemi, což má zajistit, že nový rok bude úspěšný.

V 17:00 SEČ oslavily příchod roku 2017 rovněž Hongkong, Manila a Singapur.

V Číně se oficiální novoroční oslavy nekonaly. Podle čínského kalendáře nový rok začíná až 28. ledna: rok ve znamení opice vystřídá rok ve znamení kohouta.

Evropa začne psát rok 2017 až za několik hodin. Policie po celém kontinentu posílila hlídky, aby zabránila případným atentátům. Týká se to i Prahy, kde jsou v ulicích stovky policistů včetně pyrotechniků se psy.

Nejdéle si na 1. leden počkají Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. V této dvojici neobydlených tichomořských atolů pod správou USA nastane silvestrovská půlnoc až v neděli ve 13:00 SEČ. Půlnoční oslavy po celé planetě tak díky časovým posunům potrvají déle než 24 hodin.

Témata:  Silvestr Nový rok Samoa Nový Zéland

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.