reklama

Nadace Billa Gatese už nějakou dobu investuje do celosvětové podpory zdravotní péče. Sám Gates se obává, že šíření virů Ebola a Zika poukázaly na to, že systémy, které mají reagovat na mimořádné situace, ještě nejsou dostatečně silné. Jeho slova přinesl server BBC.

"Doufám, že epidemie smrtelné chřipky nepřijde v příštích deseti letech. Věřím, že pak budeme připraveni. Nyní ale nejsme a jsme zranitelní vůči něčemu, co se dokáže šířit rychle, jako smrtelná chřipka. Byla by to tragédie," řekl v rozhovoru Gates.

Miliardář to uvedl v rozhovoru s hlavní úřednicí pro zdravotnictví v Anglii Sally Daviesovou, jejíž oddělení cvičí scénáře podobné chřipkové epidemie. Podle ní je na podobnou situaci svět připraven, přesto může od vypuknutí epidemie po vyvinutí účinné vakcíny uplynout nejméně šest měsíců.

Kromě eboly a viru zika se do hledáčku lékařů dostala další choroba zvaná chikungunya, a už nyní je jí nakaženo více lidí, než virem zika. Onemocnění bylo poprvé zaznamenáno v Tanzánii v roce 1952 a předpokládá se, že virus pochází z tropické Afriky, konkrétně od primátů a moskytů.

Virus chikungunya způsobuje stejnojmenné onemocnění, které se projevuje horečkami či bolestmi kloubů, hlavy a svalů. Nebyl však dosud prokázán přenos viru mezi lidmi.

Od roku 2015 vzrostl počet případů nakažení v Brazílii téměř desetinásobně. Onemocnění jen v této zemi loni podlehlo šest lidí, letos již bylo potvrzených 138 obětí. Na virus zika zemřeli v roce 2016 v Brazílii jen tři lidé.

Léčba tohoto onemocnění se v současnosti zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Očkování zatím neexistuje, a proto je kladen vysoký důraz na prevenci a ochranu před pobodáním komáry, kteří horečku přenášejí.

reklama