Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecký premiér se pustil do Obamy. Vadí mu podpora Kurdů

Barack Obama mluví v OSN
Barack Obama mluví v OSN
Foto: unmultimedia.org

Ankara - Turecký premiér Binali Yildirim dnes zkritizoval amerického prezideta Baracka Obamu, jehož vláda podporuje syrské Kurdy. Zároveň vyjádřil naději, že nová hlava USA Donald Trump učiní této "ostudě" přítrž.

Kurdské milice YPG jsou klíčovým spojencem USA v boji proti Islámskému státu. Turecko je ale považuje za teroristickou organizaci, neboť udržují styky se separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK). PKK za teroristickou organizaci považují i USA a Evropská unie.

"Spojené státy by neměly dovolit, aby na strategické vztahy (s Tureckem) padl stín kvůli teroristické organizaci," řekl Yildirim poslancům vládní strany AKP v tureckém parlamentu.

Zdůraznil, že vinu na situaci nese současná Obamova vláda, novou administrativu prezidenta Trumpa z podpory teroristů prý vinit nebude.

Podle Yildirima turecká armáda od počátku operace v Sýrii, kterou zahájila loni v srpnu, zabila více než 1200 bojovníků IS. Premiér zdůraznil, že nejúčinnější silou v boji proti radikálním islamistům, kteří ovládají východ Sýrie a severní část Iráku, je právě Turecko a nikoliv Kurdové.

Témata:  Turecko Barack Obama Kurdové

Související

Aktuálně se děje

22. října 2025 17:01

Jeden den přijde a bude konec. Jaromír Jágr naznačil svou budoucnost

Od pátku víme, že předchozí sezóna nebyla tou poslední. Jaromír Jágr totiž konečně naskočil za Kladno i v probíhajícím extraligovém ročníku. Nyní ale hokejové fanoušky, kteří s legendou na ledě tak nějak počítají, vyděsil. Připustil totiž, že konec kariéry může přijít ze dne na den, tedy bez předchozího oznámení. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy