reklama

Před budovu, kde se proces konal, přišlo několik set Azariových zastánců i odpůrců, zablokovali křižovatku a střetli se s policií i novináři.

Podle svědectví o incidentu, který se stal 24. března v Hebronu, Azaria přišel na místo několik minut po útoku dvou Palestinců na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel zraněný rovněž na zemi. Azaria postoupil k ležícímu Palestinci Abdal Fattáhovi Šarífovi a vpálil mu střelu do hlavy. Podle obvinění jednal v rozporu s předpisy, protože muž už nepředstavoval nebezpečí. Pitva prokázala, že Palestince zabila Azariova střela. Video zveřejnila levicová nevládní organizace ochránců lidských práv Betselem.

Azaria, jemuž je nyní 20 let, tvrdil, že jednal v sebeobraně. Obhájci pak uváděli, že si jejich klient myslel, že střelba je jediný způsob, jak zachránit život sobě a ostatním. Prokurátor při procesu nechal několikrát přehrát video, z nějž je patrné, že se Azaria k Palestinci blížil pomalu a s rozmyslem, bez jakékoli známky strachu nebo projevu ohrožení.

Soud odmítl většinu argumentů obhajoby. "Azaria střílel bezdůvodně," řekla dnes předsedkyně soudu Maja Hellerová. "Nebylo možné přijmout jeho argumenty. Motivem jeho střelby bylo to, že cítil, že terorista si zaslouží zemřít," dodala.

Oznámení výše trestu se očekává až za několik týdnů a země se během té doby bude muset nejspíš vypořádat s bouřlivou debatou na téma, zda si voják zaslouží milost, poznamenala agentura AP. Obhajoba už oznámila, že se odvolá.

Mluvčí rodiny prohlásil, že soud nevzal v úvahu, že se incident stal na místě útoku. "Mám pocit, že soud vrazil ten nůž, co ležel tam na zemi, do zad všem vojákům," sdělil. Ze soudní síně, kam směla jenom rodina, byla vykázána žena, která rozsudek označila za "hanbu". "To je konec izraelské armády!" volala. Další žena pak vyrazila ven s křikem "odporní levičáci!" Azaria sám nedal najevo žádné emoce.

Šarífův otec je s rozsudkem spokojen. "Cítím se dobře, je to spravedlivé. Byl jsem vyčerpaný, vykouřil jsem dva balíčky cigaret, když jsem se na to díval," řekl.

reklama