reklama

Poslední teroristický útok se odehrál v Istanbulu prvního ledna. Pachatel, který s největší pravděpodobností patřil k IS, tam v nočním klubu postřílel 39 slavících lidí. Útočníci těchto zvěrstev se sice mohou ideově lišit, ale v každém případě Turky vystavují děsivé nejistotě a nestabilitě, píše server Independent.  

Útoky v Turecku budou pravděpodobně pokračovat. Především IS je příliš početný a dobře finančně zajištěný. Jeho stoupenci v Turecku zakořenili, popřípadě do země vyšlou další a další teroristy. O tom, jak nemožné je ochránit civilisty před terorismem, se loni a přesvědčila Francie, Belgie nebo Německo.

Co dělá terorismus v Turecku odlišný od Evropy, nebo Středního východu není počet obětí, ale rozmanitost provádění útoků. Při předposledním teroru poblíž fotbalového stadionu Besiktase cílila PKK především na turecké policisty. Před Vánoci pro změnu turecký policista na ruského diplomata v Ankaře. Kurdská PKK má tisíce svých členů, stejně tak IS. Je praktické nemožné sledovat jejich pohyb na celém tureckém území.

IS dnes považuje Turecko za jednoho z úhlavních nepřátel a své útoky tam může stupňovat. Turecký prezident Erdogan sice vyhrožuje zničením všech jednotek IS a PKK na severu Sýrie, ale pod kontrolou nemá především osud své vlastní země. Turecko je vtaženo do bitvy, u které nemůže bezmezně počítat se svým vítězstvím.  

reklama