Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tragický osud muslimských Rohingů v Barmě: Snímek batolete utonulého v bahně dojímá celý svět

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Rangun - Snímek 16měsíčního chlapce Muhammada z barmské muslimské menšiny Rohingů, který se utopil při útěku rodiny do sousední Bangladéše, obletěl svět. Fotografii zveřejnil otec hocha, aby upozornil na pronásledování rohingského etnika v převážně buddhistické Barmě.

Zahraniční média snímek přirovnávají k obrázku utonulého syrského chlapce Ajlana Kurdího pořízeného v roce 2015 na turecké pláži.

Tělo malého Muhammada bylo vyplaveno na břeh, když se potopila loď, na níž se jeho rodina pokoušela překonat řeku Naf. Uvedl to Muhammadův otec Zafor Alam, který se na cestu do Bangladéše vydal dřív než zbytek rodiny a přežil. Matka a dvě děti zemřely. Podle Alama rodina uprchnout musela, jinak by ji čekala smrt z rukou barmských vojáků.

"V naší vesnici nás ostřelovali z vrtulníků, barmští vojáci na nás pálili ze svých zbraní. Mé prarodiče upálili. Armáda vypálila celou naši vesnici. Nic nezbylo," řekl Alam televizi CNN. "Když vidím tu fotografii, raději bych zemřel. Nenacházím už smysl života," prohlásil.

Mezinárodní organizace pro lidská práva - jako je Amnesty International (AI), Human Rights Watch (HRW) a další - v uplynulých měsících obvinily barmské vojáky ze systematického vyvražďování, znásilňování a mučení rohingských civilistů a likvidace celých rohingských vesnic v Arakanském státě. Podle organizací na ochranu lidských práv lze tyto násilnosti označit za genocidu.

Barmská armáda zahájila v Arakanském státě operaci proti povstalcům poté, co neznámí útočníci přepadli v říjnu policejní stanoviště u hranice s Bangladéšem a zabili nejméně devět policistů. Od té doby při násilnostech zahynulo nejméně 86 lidí a odhadem 34.000 dalších uprchlo přes hranici do Bangladéše.

Rohingové jsou v Barmě často označováni za Bengálce. Barmské úřady je považují za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády. Příslušníkům zhruba milionové menšiny barmské úřady proto odmítají udělit občanství a neuznávají je jako etnikum. Oboustranné násilnosti si v Arakanském státě vyžádaly v minulosti tisíce obětí.

Témata:  Barma muslimové

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 12:58

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy