Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko se vzepřelo Bruselu: Už vám nechceme předávat další pravomoci

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Budapešť - Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ostře promluvil o předávání dalších pravomoci členských států Evropské unie do Bruselu. Podle něj by to byla „pitomost".

Szijjártó tvrdí, že s jedinými „schůdnými" řešeními přicházejí totiž členské státy. Řekl to dnes agentuře MTI v reakci na požadavek formulovaný odcházejícím předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

Ve středečním rozhovoru otištěném v deníku Süddeutsche Zeitung Schulz uvedl, že země „orbánovského typu" nahlížejí na Evropu jako na protivníka, před nímž je nutno bránit národní zájmy.

Podle Schulze národní státy přenášely v průběhu let více a více pravomocí do Bruselu, ale vysvětlit tyto změny svým voličům prý nedokázaly. Nyní se podle něj chovají, „jakoby na ně tlačila jakási anonymní síla", což je prý „smrtící" přístup.

Šéf maďarské diplomacie se domnívá, že „Schulz se mýlí", zdůraznil, že silná Evropa spočívá na silných národních státech. EU podle jeho názoru léta nedokázala zabránit nekontrolované migraci a „Brusel v otázce sebeobrany selhal". Očekávat ochranu od někoho, kdo nevidí nebezpečí, to je smrtící," dodal Szijjártó.

Témata:  Maďarsko EU Martin Schulz

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.