Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko odvolalo velvyslance z Jižní Koreje

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tokio - Japonsko se rozhodlo odvolat svého velvyslance v Jižní Koreji Jasumasa Nagamine a pozastavit ekonomické rozhovory se Soulem. Důvodem je socha představující válečnou sexuální otrokyni, která byla postavena před japonským konzulátem v jihokorejském městě Pusan.

Jihokorejsko-japonská dohoda z roku 2015 zahrnuje omluvu japonské vlády Jižní Koreji a také nabídku Japonska, že bude financovat fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (220 milionů Kč) pro bývalé sexuální otrokyně. Obě země tehdy uvedly, že dohodu považují za "konečnou a nezvratitelnou", dokud bude Japonsko plnit své sliby.

Sochu umístili před japonským konzulátem v přístavu Pusan v prosinci jihokorejští aktivisté, kteří nesouhlasí s dohodou z roku 2015.

Velvyslanec v Soulu i generální konzul v Pusanu budou dočasně odvoláni, řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle něj je vztyčení sochy "neobyčejně politováníhodné".

Většina historiků odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil zhruba 200 tisíc.

Témata:  Jižní Korea Japonsko velvyslanectví

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.