Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Digitalizace Norska: Severský stát letos jako první ukončí vysílání na FM

Vlajka Norska
Vlajka Norska
Foto: Pixabay

Oslo - Norsko bude první zemí, která přejde výlučně na digitální vysílání. Vláda si od toho slibuje úspory, kritici tvrdí, že mnozí občané zůstanou mimo dosah rádiového signálu v pásmu FM. Podobný krok zvažuje Dánsko, Británie a Švýcarsko.

Norský parlament přechod na digitální vysílání schválil s tím, že umožní vysílat osmkrát více stanicím za stejnou cenu a bude mít čistší zvuk. Podle průzkumů se ale 66 procent Norů staví proti.

Na vlnách FM (VKV) se příští týden přestane vysílat v severonorském městečku Bodo a do konce roku přejde na digitální vysílání celá země.

V pětimilionovém Norsku jezdí více než dva miliony automobilů, do kterých bude potřeba zakoupit digitální adaptér za 1.500 norských korun (4.500 Kč) a existují obavy, že zejména senioři žijící v odlehlých oblastech se přechodně ocitnou bez signálu. "Prostě na to zatím nejsme připraveni," uvedl poslanec Ib Thomsen pro televizi Sky News.

Témata:  Norsko digitalizace média

Související

Aktuálně se děje

23. prosince 2025 19:11

Revoluce v úložném prostoru – jak vybrat ideální šatní skříň a komodu do malé ložnice

Správně zvolená šatní skříň a komoda dokáží proměnit i malou ložnici v místo plné funkčně řešeného úložného prostoru. Klíčem je kombinace chytrého členění, vhodných materiálů a pár nenápadných designových triků. Před nákupem si stanovte, co skutečně potřebujete ukládat, kde bude nábytek stát a jak bude fungovat v denním provozu.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy