Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize britského zdravotnictví: Nemocnice odmírají pacienty, ti umírají v čekárnách

Nemocnice
Nemocnice
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Londýn - Pracovníci Červeného kříže byli v Británii v tomto týdnu nasazeni, aby pomohli vyřešit krizovou situaci, kdy nemocnice kvůli přeplněným čekárnám odmítaly pacienty. Premiérka Theresay Mayová na to dnes reagovala slovy, že zdravotnictví v zemi je sice pod velkým tlakem, nejde ale o humanitární krizi.

Dva pacienti dokonce v čekárně na pohotovosti zemřeli. Některé nemocné začaly nemocnice předčasně propouštět, aby si uvolnila lůžka. Červený kříž proto hovoří o "humanitární krizi" v Británii. Podle Britské zdravotnické asociace (BMA) by se vláda za situaci měla stydět.

Mayová zdravotníkům poděkovala za jejich nasazení, ale domnívá se, že nápor na zdravotnické služby v období okolo Vánoc a Nového roku je obvyklý každý rok. Popis situace jako humanitární krize odmítla.

Opoziční vůdce labouristické strany Jeremy Corbyn ovšem premiérku vyzval, aby převzala zodpovědnost za "celonárodní skandál".

Témata:  Velká Británie Červený kříž nemocnice

Související

Aktuálně se děje

10:42

Jaromír Jágr a návrat po 10 letech? Zpráva, která překvapila hokejové fanoušky

Bude Jaromír Jágr pokračovat v hokejové kariéře? Otázka, co zajímá všechny hokejové fanoušky, které mohl na apríla zaujmout příspěvek na sociálních sítích Českého hokeje. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.