Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Polska dorazilo tisíc amerických vojáků. Kreml mluví o vážné hrozbě

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
U.S. ARMY, ilustrační fotografie
Foto: defense.gov **www.defense.gov**

Moskva - Do Polska v uplynulých dnech dorazilo tisíc amerických vojáků, přivezli s sebou také těžkou bojovou techniku. Jde o akci v rámci operace, která si klade za cíl posílit východní křídlo NATO. Kreml tyto aktivity pokládá za hrozbu.

Americké brigádní uskupení podle polských médií čítá celkem 3500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley i více než 400 vozů Humvee.

O posílení východního křídla aliance rozhodl summit NATO, který se loni v červenci konal ve Varšavě.

Polsko a pobaltské státy jsou znepokojené politikou Ruska od anexe Krymu v březnu 2014 a následného vypuknutí konfliktu v Donbasu.

"Díváme se na to jako na hrozbu. Jsou to kroky, které ohrožují naše zájmy, naši bezpečnost, a to tím spíše, že třetí země - a není to ani evropský stát - zvyšuje svou vojenskou přítomnost u našich hranic v Evropě," sdělil dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Podle něj by každá země vnímala negativně zvyšování cizí vojenské přítomnosti ve svém okolí.

Témata:  U.S. ARMY Polsko Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. února 2026 10:05

21. února 2026 8:33

Pavel Trávníček se zotavuje po operaci. Už tušíme, kdy se vrátí do práce

Pavel Trávníček prožívá nelehký začátek letošního roku, protože ho postihly poměrně vážné zdravotní problémy. Známý herec se již dočkal propuštění z nemocnice do domácího léčení. A už v březnu by měl opět pracovat. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy