Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Desítky bulharských farem hlásí nákazu ptačí chřipkou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Sofia - Nakažlivý virus ptačí chřipky se v Bulharsku rozšířil do 55 drůbežích farem. Veterinární úřady v této souvislosti oznámily, že od chvíle, když byl virus v zemi v polovině prosince poprvé odhalen, muselo být usmrceno již 430.000 kusů ptactva.

S odvoláním na bulharské ministerstvo zemědělství o tom dnes informovala agentura Reuters. Bulharsko také zaznamenalo čtyři případy ptačí chřipky u divokých kachen.

Země již vyhlásila celostátní zákaz drůbežích trhů a vynaložila přes milion leva (13,8 milionu Kč) za utracení ptáků ve snaze zabránit šíření silně patogenního viru H5N8.

"V Bulharsku jsme v minulých letech obvykle zaznamenávali případy ptačí chřipky u divokých ptáků. Nyní je to ale poprvé, co máme tolik ohnisek na farmách," uvedla ministryně zemědělství Desislava Tanevová. Jak dodala, nejvíce zasažen je region kolem města Plovdiv.

Témata:  ptačí chřipka Bulharsko veterináři

Související

Aktuálně se děje

23. října 2025 13:22

Tajemství rodiny Jiřiny Bohdalové. Do Česka dorazí "dcera" Simony Stašové

Simona Stašová zasvětila lidi do tajů vlastní rodiny, jejíž nejvýraznější postavou je samozřejmě její maminka Jiřina Bohdalová. Málo se ale ví o švédské rodinné větvi. Stašová už se pomalu těší na nevlastní dceru. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se mění k nepoznání. Trump nechal část zbourat

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že „stávající struktura“ Východního křídla Bílého domu musí být stržena. Cílem je umožnit výstavbu nového tanečního sálu v odhadované hodnotě 250 milionů dolarů (přibližně 186 milionů liber). Bourací práce začaly již v pondělí a dva představitelé administrativy sdělili americkému partnerovi BBC, stanici CBS, že do konce týdne by měla být budova kompletně srovnána se zemí.