Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Končící šéf Bílého domu o Trumpovi: Toho chlapíka nepodceňujte

Barack Obama, prezident USA
Barack Obama, prezident USA
Foto: unmultimedia.org

Washington - Závěr mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy poznamenalo zhoršení vztahů mezi USA a Izraelem. Odcházející šéf Bílého domu ovšem odmítá slova o "velké roztžce". Donald Trump, který se ujme úřadu prezidenta 20 ledna, zaujímá vůči Izraeli vstřícnější stanovisko.

"Vzhledem k našim investicím v regionu a s ohledem na hluboký zájem o Izrael si myslím, že (USA) jsou oprávněny říct příteli, že to je problém," konstatoval Obama v rozhovoru pro televizi CBS, posledním ve funkci prezident.

Končící šéf Bílého domu v souvislosti s Trumpem vybídl Američany, aby "toho chlapíka nepodceňovali".

Upozornil rovněž na napjatý vztah Trumpa s americkými tajnými službami. "Nemůžete se správně rozhodovat, pokud si nevybudujete vztahy s touto (zpravodajskou) komunitou," řekl Obama.

Připustil, že předání moci je "neobvyklé". USA podle odcházejícího prezidenta vstupují do éry, kdy "množství lidí dostává informace přes twitter a krátké zprávy v telefonu". Je to sice silný, ale zároveň nebezpečný způsob komunikace, protože rozesílání krátkých zpráv vyvolávajících kontroverze není proces, který by vedl ke skutečnému řešení problémů, míní Obama.

Témata:  Barack Obama Donald Trump Izrael USA

Související

Aktuálně se děje

18. října 2025 21:01

18. října 2025 10:08

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy