Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropě hrozí nebezpečí chemického útoku, varuje britský ministr vnitra

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Cílem řady teroristických skupin je uskutečnění útoku s velkým počtem obětí jakýmkoliv způsobem. Islámský stát chce takový výpad uskutečnit a nemá žádné morální zábrany použít chemické zbraně. Ben Wallace, britský ministr vnitra, se podle deníku Guardian domnívá, že Evropě v současnosti hrozí nebezpečí chemického útoku. Existují totiž zprávy, že radikálové chemické zbraně v Iráku a v Sýrii již využívají a je otázkou, zda se bezpečnostním složkám podaří jejich propašování do Evropy zabránit.

Islámský stát se velmi úpěnlivě snaží vyrobit velké množství účinných chemických zbraní. Marockých bezpečnostním silám se v únoru minulého roku naštěstí podařilo tento záměr radikálům překazit. Při razii proti marocké odnoži Islámského státu došlo k zadržení několika mužů a zabavení surovin vhodných k výrobě výbušnin nebo smrtících toxinů.

Podle některých zdrojů již Islámský stát chemické zbraně na iráckém a syrském území v boji použil. „ISIS využíval chemické prostředky jako je yperit při útocích v Iráku a v Sýrii,” napsal novinář Christopher Woody pro server Business Insider. Tomu ovšem může být nadobro konec, protože radikálové ztrácejí kontrolu nad svou provizorní továrnou na chemické zbraně v Mosulu.

„Univerzitní areál byl také důležitým zařízením, ve kterém ozbrojenci vyráběli bomby a pravděpodobně vyvíjeli chemické zbraně,” píše americký časopis The Wall Street Journal. „Chemický materiál nalezený na území univerzitního areálu je analyzován a rozpoznáván,” řekl podle stejného zdroje irácký generál Haider al-Obeidi.

„Bojovníci Islámského státu přebudovali studentské koleje na improvizovanou továrnu na chemické zbraně potom, co vyrabovali univerzitní sklad s chemikáliemi. Vojáci nebyli schopní vstoupit do budovy a přivolané speciální jednotky musely nejprve vyloučit přítomnost nebezpečných chemických látek,” informoval arabista Gareth Brown ve svém článku pro britský deník The Telegraph. „Některé materiály, jež džihádisté odcizili z výzkumných laboratoří, byly radioaktivní.”

Dobytí Mosulu a zničení provizorních továren Islámského státu by mohlo hrozbu nebezpečí útoku chemickými zbraněmi v Evropě výrazně snížit. Přesunutí výrobních kapacit na území Sýrie tomu ale může naopak pomoci a riziko útoku opět zvýšit. Můžeme jen doufat, že Islámský stát bude poražen dříve, než stačí nastartovat výrobu nebezpečných chemikálií a uskutečnit v Evropě chemické útoky.

Témata:  Islámský stát chemické zbraně

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy