Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stojí za sestřelením letadla letu MH17 CIA? Dokument BBC odhalil nové informace

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.
Foto: Dutch Safety Board

Kyjev/Londýn - Podle oficiální studie vyšetřovatelů stojí za sestřelením malajsijského letounu Boeingu 777 nad východní Ukrajinou v červenci 2014 raketa země-vzduch vypálená ze systému BUK. Nový dokument britské televizní stanice BBC ale ukazuje, že za útokem může stát americká CIA.

"Nejprve jsme si mysleli, že vidíme černý kouř a dvě letadla, malé, podobné hračkám. Jedno letělo rovně, to druhé se otočilo v době třesku a letělo zpět odkud přišlo." Těmito slovy popsala očitá svědkyně zkázu dopravního letadla, ke kterému došlo před dvěma lety v létě nad Ukrajinou. Nataša Beroninová to prozradila v dokumentu, který v průběhu května uvede britská BBC.

Podle vyšetřovatelů stojí za zkázou malajsijského letu proruští separatisté, kteří jej sestřelili systémem BUK. Další svědek ale podobně jako Beroninová tvrdí, že těsně před výbuchem viděl druhé letadlo vystřelující raketu. Tu vidělo ze stovky dotázaných svědků rovných sedm.

Letadlo údajně zničila CIA

Dokument následně pracuje s teorií, že let s označením MH17 nechala zničit americká rozvědka. CIA prý měla na palubu letadla umístit dvě bomby a měly jí pomoci tajné služby z Nizozemí a Ukrajiny. Právě Nizozemci následně vedli vyšetřování, které mělo zjistit, jak byl strtoj zničen.

"Teroristický čin měl sloužit jako záminka ke zpřísnění protiruských sankcí, měl ale také ukázat Rusko jako barbarskou zemi a posílit přítomnost jednotek NATO v Evropě, zejména na Ukrajině," cituje server Daily Mail soukromého detektiva Sergeje Sokolova.

Témata:  sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy