reklama

Radev s podporou bulharských socialistů zvítězil v listopadovém druhém kole prezidentských voleb, když porazil vládní proevropskou kandidátku Cecku Cačevovou. Tento výsledek vyvolal v zemi další politickou krizi, protože premiér Bojko Borisov splnil slib, že odstoupí, když Cačevová nevyhraje.

Jedním z prvních úkolů nového prezidenta také bude rozpustit zákonodárný sbor, jmenovat prozatímní vládu a vypsat volby. "Máte ještě jeden týden," naznačil dnes Radev poslancům po složení přísahy, že míní parlament rozpustit už za týden a že se volby zřejmě budou konat 26. března. Volby podle politologů ale nepovedou k vytvoření většinové vlády, která by dokázala prosadit reformy.

"Krize mezi NATO a Evropskou unií na jedné straně a Ruskem na straně druhé je zjevná. Posilování konfrontace k jejímu vyřešení nepovede. Studená válka je smutná zkušenost minulosti," prohlásil Radev v proslovu.

Naději pro obnovení dialogu podle něj představuje "výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech a nová politická situace ve světě". Radev se ve své předvolební kampani k anexi Krymu řekl, že je poloostrov "de facto ruský".

reklama