reklama

"Dali jsme Bulharům jasně najevo, že pokud to budou dělat dlouho, budou-li dlouho ohrožovat bezpečnost dodávek energie do Maďarska, budeme jejich vstup do Schengenu vetovat," řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Zatímco západní státy Evropy vynaložily mnoho úsilí na to, aby se zbavily závislosti na ruském plynu, Maďarsko odebírá z Ruska přes čtyři miliardy metrů krychlových plynu ročně na základě dohody podepsané v roce 2021, zejména přes Bulharsko a Srbsko, vysvětluje Reuters.

Za tyto kroky si maďarský premiér vysloužil pozitivní ohlasy z Moskvy, s níž Orbánova vláda udržuje pravidelné kontakty i během války na Ukrajině. Maďarský premiér Viktor Orbán také na summitu vetoval balík finanční pomoci pro Kyjev ve výši 50 miliard eur, které má EU poskytnout v rámci svého revidovaného rozpočtu ve formě půjček a grantů.

Pohrožení vetem ze strany Maďarska následuje poté, co Orbán jako jediný lídr 27 členských států EU na summitu v Bruselu ve čtvrtek nesouhlasil s otevřením přístupových jednání s Ukrajinou.

Budapešť podle Szijjártóa své veto odvolá, pokud Sofie zruší tranzitní daň na plyn z Ruska. Šéf maďarské diplomacie uvedl, že tato daň, která podle něj odporuje předpisům Evropské unie a kterou Bulharsko zavedlo ještě v říjnu, ohrožuje bezpečnost dodávek nejen do Maďarska, ale také do Srbsku a Severního Makedonie.