Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci vrátili komisi seznam zemí s rizikem praní peněz, není prý dostatečný

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Štrasburk/Brusel - Evropský parlament vrátil Evropské komisi její návrhy změn v černé listině zemí, u nichž hrozí riziko praní špinavých peněz a financování terorismu.

Podle europoslanců byl seznam příliš omezený a měl by být rozšířen, například o území, která umožňují daňové trestné činy.

Podle zpravodajky materiálu, nizozemské europoslankyně za Zelené Judith Sargentiniové, odráží hlasování pocit europarlamentu, že návrh dokumentu nebyl dostatečný. "Doufáme, že komise bude ambicióznější a vytvoří listinu, která bude mít skutečně smysl," uvedla v tiskové zprávě.

Evropská komise přišla v rámci své snahy bojovat s financováním teroristických aktivit se seznamem jedenácti států. Jsou mezi nimi například Afghánistán, Irák, Bosna a Hercegovina či Sýrie, u nichž je podle unijní exekutivy riziko, že nedostatečným způsobem bojují s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Komise také navrhla ze stávajícího seznamu, který je považován za zastaralý, odebrat Guyanu.

Témata:  europoslanci EU Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.