europoslanci

Evropská unie, ilustrační foto

Europoslanci zkritizovali EU kvůli kauze Pandora Papers

Svět

Jako další ze série daňových skandálů, který ukazuje nedostatečné úsilí Evropské unie, prezentovali někteří členové Evropského parlamentu v dnešní rozpravě kauzu Pandora Papers. Vícero řečníků poukazovalo na informaci o nemovitostech českého premiéra Andreje Babiše nakoupených skrze offshorové společnosti či kritizovalo úterní rozhodnutí vyškrtnout tři země z unijního seznamu daňových rájů. Zástupci Evropské komise a Rady EU ujišťovali, že boj proti obcházení daní a praní špinavých postupuje.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Europoslanci chtějí, aby EU zavedla sankce vůči Lukašenkovu režimu

Svět

Evropská unie musí podle europoslanců tvrdě zareagovat na zločinné a represivní akce autoritářského režimu běloruského vládce Alexandra Lukašenka. Evropští zákonodárci v dnešní debatě vyzvali unijní země, aby neváhaly s přijetím cílených ekonomických sankcí, které by Lukašenka připravily o zdroj příjmů. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přislíbil, že postihy vůči konkrétním činitelům a firmám zavede EU v "příštích dnech".

Sídlo Evropského parlamentu

EK musí zveřejnit detaily kolem vakcín, vyzvali europoslanci

Svět

Evropská komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín proti covidu-19 a snažit se předejít hrozícím prodlevám v jejich distribuci. Státy Evropské unie by naproti tomu neměly jednat na vlastní pěst, ale spíše usilovat o co nejrychlejší zavedení společného očkovacího certifikátu. Během diskuse s eurokomisařkou pro zdravotnictví Stellou Kyriakidisovou to dnes požadovala řada europoslanců. Podle komisařky se Brusel bude snažit o větší transparentnost a další koordinaci mezi státy.

Radka Maxová

Europoslankyně Maxová odchází z hnutí ANO, zkritizovala Babiše a vládu

Domov

Europoslankyně Radka Maxová opouští hnutí ANO. Maxová patřila k zakládajícím členům v současnosti nejsilnějšího politického uskupení v Česku. Deníku N řekla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady má k jeho sociální politice a vadí jí, že hnutí už nestojí o její názory. Poslankyní Evropského parlamentu Maxová zůstane.

Andrej Babiš (ANO)

Europarlament schválil rezoluci kritickou k premiéru Babišovi

Svět

Poslanci Evropského parlamentu dnes jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Veronika Vrecionová (ODS)

Domov

"Kleptokracie v Česku." Europarlament chystá rezoluci o Babišovi, říká Vrecionová

Poslanci Evropského parlamentu (EP) již nepochybují, že český premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů, mluví spíš o tom, že pro vlastní zájmy své postavení zneužívá. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) to vyplývá z debat europoslanců při přípravách rezoluce na téma Babišova střetu zájmů. Vrecionová dnes novinářům ve Sněmovně řekla, že v Bruselu po nedávné misi předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Hohlmeierové v Česku se mluví o tom, že v republice panuje "systémová kleptokracie".

Německo

Německý parlament bude mít kratší zasedání. Důvodem je zdraví poslanců

Svět

Německý parlament zkrátí svá zasedání, aby předešel zdravotním problémům zákonodárců. Dva z nich totiž v listopadu přímo ve Spolkovém sněmu zkolabovali. Se změnou pracovního rytmu, jejíž součástí je mimo jiné zrušení nočních zasedání, souhlasí všechny strany s výjimkou opoziční Alternativy pro Německo (AfD).

Ursula von der Leyenová

Evropský parlament schválil Evropskou komisi vedenou Ursulou von der Leyenovou

Svět

Evropský parlament (EP) dnes schválil složení nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyenovou. Sbor 27 komisařů, v němž jednou z místopředsedkyň je Češka Věra Jourová, začne pracovat 1. prosince, kdy nahradí komisi vedenou Jeanem-Claudem Junckerem. Pro novou komisi hlasovalo 461 europoslanců, proti jich bylo 157 a 89 se zdrželo. Jourová, která byla už členkou Junckerova týmu, se stane místopředsedkyní komise pro evropské hodnoty a transparentnost.

Evropská unie, ilustrační foto

Svět

Rozpočet Evropské unie je pro příští rok schválený

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili rozpočet Evropské unie na rok 2020, jehož podobu už v pondělí odsouhlasili zástupci členských států. Rozpočet operuje s částkou 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) ve smluvní závazcích a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

Evropská unie, ilustrační foto

Rozpočet EU na rok 2020: Státy EU a Evropský parlament se dohodly

Svět

Ministři zemí Evropské unie dnes schválili rozpočet evropského bloku na rok 2020, na jehož podobě se minulý týden zástupci členských států shodli s Evropským parlamentem. Návrh, o kterém europoslanci budou hlasovat ve středu, počítá s částkami 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

Dita Charanzová

Europarlamentní ALDE si zvolila vedení. Místopředsedkyní je i Charanzová

Svět

Evropská liberální strana ALDE dnes na kongresu v Madridu volila své místopředsedy a místopředsedkyně a jednou z nich se stala i česká europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. Místopředsedy byl rovněž zvolen Španěl Luis Garicano a Dán Henrik Bach Mortensen. Kongres podle Viktorie Plívové, která za Charanzovou o výsledcích jednání ČTK informovala, řešil také spolupráci s hnutím francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu.

Vláda Andreje Babiše

Domov

Vláda zřejmě zamítne návrh na zákaz úřednické práce pro europoslance

Praha - Pravděpodobně s nesouhlasným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat návrh Pirátů, který by budoucím europoslancům zakázal práci pro české úřady. Kabinet ANO a ČSSD podle podkladů pro středeční schůzi poukáže na to, že neslučitelnost funkcí by byla pro poslance Evropského parlamentu širší než pro poslance Sněmovny a pro senátory.

Jan Hamáček /ČSSD/

Kritika Orbánova Maďarska? Hamáček kontroverzní rozhodnutí europarlamentu chápe

Domov

Praha - Středeční hlasování Evropského parlamentu (EP) nebylo soudem s Maďarskem a ani nesouviselo s postojem Budapešti k migraci. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Uvedl rovněž, že jako předsedu ČSSD ho některé kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána znepokojují. S europoslanci ČSSD, kteří se ke stanovisku EP postavili různě, o jejich hlasování mluvit nebude.

Sídlo Evropského parlamentu

Svět

Europoslanci chtějí návratu k Schengenu bez kontrol

Štrasburk - K návratu k schengenskému prostoru bez vnitřních kontrol i k zapojení Rumunska a Bulharska do tohoto mechanismu dnes v rozpravě na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvali poslanci Evropského parlamentu. Podle eurokomisaře pro otázky vnitra a migrace Dimitrise Avramopulose v posledních třech letech Schengen bojoval s největšími výzvami za dobu své existence.

Mark Zuckerberg

Šéf Facebooku se před EU neschová. Jednání s europoslanci bude vysíláno živě

Svět

Brusel - Setkání zástupců vedení Evropského parlamentu (EP) s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem se bude vysílat živě přes internet. Po kritice, které vedení europarlamentu čelilo kvůli původnímu rozhodnutí, že se schůzka odehraje za zavřenými dveřmi, to dnes oznámil předseda EP Antonio Tajani. Schůzka, na které by se mělo hovořit především o ochraně osobních dat uživatelů sociální sítě Facebook, se uskuteční v úterý večer.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy